czwartek, maj 13, 2021
Follow Us
czwartek, 22 grudzień 2016 12:22

Pierwsze na świecie przeszczepienie dłoni dorosłemu pacjentowi Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pierwsze na świecie przeszczepienie dłoni dorosłemu pacjentowi http://www.szpital-trzebnica.pl

Pierwsze na świecie przeszczepienie dłoni dorosłemu pacjentowi, który urodził się bez tej części ciała, wykonał pod kierunkiem dr. Adama Domanasiewicza zespół chirurgów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Pacjent porusza już palcami.

Jak powiedział w rozmowie z PAP dr Adam Domanasiewicz z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki USK, trwający 13 godzin pionierski zabieg wykonano 15 grudnia.

Po tych kilku pierwszych dniach nie ma reakcji odrzucenia przeszczepu. Ręka jest unieruchomiona, ale pacjent porusza już palcami, co dobrze rokuje. Z każdym dniem rośnie szansa na to, że wszystko zakończy się powodzeniem" - powiedział chirurg.

Jego zespół przeszczepił dłoń 32-letniemu mężczyźnie, który urodził się bez dłoni. Dawcą był zmarły mężczyzna. Zabieg jest pierwszym na świecie przeszczepieniem ręki u dorosłego pacjenta, który urodził się bez tej części ciała.

Dr Domanasiewicz przez poprzednie 25 lat był chirurgiem pierwszego w Europie ośrodka replantacji przy szpitalu św. Jadwigi w Trzebnicy (Dolnośląskie), gdzie przeszczepienia rąk wykonywał zespół prof. Ryszarda Kocięby już od 1971 r.
Źródło: www.kurier.pap.pl.

W roku 2010 Adam Domanasiewicz – dr medycyny, specjalista chirurgii ogólnej i medycyny ratunkowej - odznaczony został orderem Order Ecce Homo. Order Ecce Homo został ustanowiony 1 września 1997 i jest przeznaczony dla osób, które wbrew wszelkim przeciwnościom, poprzez konsekwentną działalność dają świadectwo bezinteresownej miłości bliźniego. Wśród osób uhonorowanych Orderem Ecce Homo znaleźli się działacze społeczni i charytatywni, działacze sportowi, pedagodzy, duszpasterze, pisarze, kompozytorzy, poeci i animatorzy kultury.

a