poniedziałek, wrzesień 20, 2021
Follow Us
czwartek, 08 grudzień 2016 08:10

Polska SOWA, czyli Strefa Odkrywania Wiedzy Aktywnej Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polska SOWA, czyli Strefa Odkrywania Wiedzy Aktywnej https://cdn.pixabay.com

Nawet 100 lokalnych minicentrów nauki może powstać w miastach powiatowych od 2018 do 2021 roku. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział w czwartek realizację programu SOWA, czyli Strefy Odkrywania Wiedzy Aktywnej.

"Ministerstwo nauki także planuje swój wkład w obchody 100-lecia niepodległości - powiedział na konferencji w resorcie nauki Jarosław Gowin. - Tym wkładem ma być budowa lokalnych SÓW - Stref Odkrywania Wiedzy Aktywnej. To będzie coś w rodzaju Minicentrów Nauki Kopernik - a więc będą to lokalne, powiatowe centra nauki wyposażone w nowoczesne laboratoria. W tych laboratoriach zajęcia będą mogły prowadzić uniwersytety dzieci, uniwersytety trzeciego wieku, ale przede wszystkim w tych laboratoriach będą mogły się odbywać lokalne lekcje szkolne - zwłaszcza w dziedzinie nauk przyrodniczych".

Kamil Bortniczuk z MNiSW poinformował, że projekt realizowany będzie w okresie 2018-2021 i niewykluczone, że powstanie wtedy nawet 100 takich SÓW. Oprócz budowy minicentrów nauki z laboratoriami, w których odwiedzający będą mogli wykonywać doświadczenia, resort nauki planuje też stworzenie centrum nauki w technologii VR (wirtualna rzeczywistość).

Pomysł ten przewiduje, że każdy będzie mógł sobie pobrać z internetu aplikację, która pozwoli - przy wykorzystaniu smartfona - oraz dodatkowych prostych okularów - zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości i tam zdobywać wiedzę - np. podróżując po Układzie Słonecznym, czy przenosząc się do różnych okresów w dziejach Ziemi. Takie centrum nauki - jak zwracano uwagę podczas konferencji - będzie miało nieograniczoną dostępność. "W technologii Virtual Reality będziemy przekazywać wiedzę, zwłaszcza dzieciom, ludziom młodym" - powiedział Gowin i wyraził nadzieję, że nikt na świecie nikt nie wyprzedzi Polski w tym pomyśle.

Resort nauki zapowiedział, że chce na program SOWA przeznaczyć do 2021 r. maksymalnie 150 mln zł.
Źródło: www.kurier.pap.pl.

a