wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
czwartek, 17 listopad 2016 13:59

II Olsztyńskie Warsztaty CAPD - objawy, diagnostyka, terapia Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
II Olsztyńskie Warsztaty CAPD - objawy, diagnostyka, terapia http://csim.pl/


Wydział Logopedii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Warmińsko-Mazurskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS zapraszają na otwarte warsztaty CAPD (Centralnych Zaburzeń Przetwarzania Słuchowego) dla olsztyńskich nauczycieli, logopedów i pedagogów oraz studentów.


CAPD (nazywane też niedosłuchem centralnym) to zespół objawów wskazujących na zaburzenie analizy bodźców dźwiękowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Mówiąc prościej: dziecko słyszy – podstawowe badania słuchu nie wykazują problemów – lecz nie słucha. Zachowuje się i funkcjonuje podobnie jak dzieci z niedosłuchem. Cierpi na zaburzenia słyszenia w szumie i hałasie, zaburzenia koncentracji czy problemy z zapamiętywaniem. W efekcie, pomimo prawidłowego rozwoju intelektualnego, dziecko ma poważne problemy w nauce. Kluczem do skutecznej pomocy takim dzieciom jest wczesne zauważenie niepokojących objawów i skierowanie dziecka na specjalistyczne badania, terapię, rehabilitację.
To zadanie nie tylko dla rodziców, ale też nauczycieli dzieci w wieku wczesnoszkolnym, logopedów i pedagogów, którzy na co dzień pracują z dziećmi, lecz często nie mają koniecznej wiedzy, by wychwycić alarmujące zachowania. Dlatego zdecydowaliśmy się na organizację kolejnych, otwartych i bezpłatnych warsztatów, których uczestnicy dowiedzą się jak rozpoznać alarmujące objawy u swoich podopiecznych oraz poznają podstawy pracy z dziećmi dotkniętymi CAPD. Szczególnie cieszy mnie zainteresowanie i współpraca ze strony doktor Magdaleny Osowickiej-Kondratowicz reprezentującej Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, dzięki której zaprosiliśmy również grupę studentów zainteresowanych tym zagadnieniem. Niestety w naszym województwie nie ma ośrodka klinicznego, który koordynowałby diagnostykę i leczenie takich zaburzeń. Dlatego staramy się wyjść naprzeciw ogromnej potrzebie naszych pacjentów – mówi dr Cezary Łuszcz – lekarz, otolaryngolog, koordynator Warmińsko-Mazurskiego Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS.
Warsztaty odbędą się 19 listopada w godzinach 10.00-14.00 w Auli Wykładowej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przy ul. Obitza 1 w Olsztynie. Spotkanie będzie składało się z części teoretycznej poświęconej omówieniu objawów, diagnostyki i terapii oraz praktycznej – prezentacji systemów wspomagających, urządzeń diagnostycznych (Platforma Badań Zmysłów) i terapeutyczne (Stymulator Polimodalnej Percepcji Sensorycznej). Zainteresowanych warsztatem zapraszamy do kontaktu z Warmińsko-Mazurskim Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS - tel. 89 523 50 22, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Ze względu na specyfiką warsztatów (małe grupy) liczba miejsc jest ograniczona.

Warmińsko-Mazurskie Centrum Słuchu i Mowy Medincus zajmuje się kompleksową opieką nad dziećmi z niedosłuchem, w tym z niedosłuchem centralnym. Zaczynając od konsultacji lekarskiej specjalisty audiologa–foniatry, poprzez szczegółową, kilkuetapową diagnostykę słuchu do regularnych zajęć prowadzonych przez wysoko wyspecjalizowanych terapeutów słuchu i mowy (w tym m. in. stosowanie Stymulatora Polimodalnej Percepcji Sensorycznej - SPPS), co pozwala na osiąganie przez dziecko coraz lepszych efektów edukacyjnych.

a