czwartek, wrzesień 21, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 10 listopad 2016 00:00

Jeść zdrowo... Czy wiemy, co to znaczy? Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jeść zdrowo... Czy wiemy, co to znaczy? http://foter.com

Badania CBOS pokazują, że rośnie świadomość Polaków odnośnie tego co jemy - już 69 proc. rodaków sprawdza datę ważności, a 71 proc. skład produktów. Zdecydowana większość Polaków chciałaby bardziej dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną, jednak brakuje im odpowiedniej wiedzy.

Ponad połowa badanych (54 proc.) uważa zdrowe odżywianie za jedno z najważniejszych działań, które należy podjąć aby poprawić stan swojego zdrowia. Polacy deklarują, że jedzą odpowiednią ilość produktów zbożowych, mięsa i przetworów mlecznych oraz odpowiednio nawadniają swój organizm. Co trzeci badany przyznaje jednak, że w jego diecie pojawia się zbyt dużo słodyczy oraz niezdrowych przekąsek. Jedna trzecia badanych przyznaje, że w ciągu ostatniego półrocza ograniczyła jedzenie niezdrowych produktów, bądź zastąpiła je zdrowszymi odpowiednikami.

Z raportu przygotowanego przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia wynika, że 1/3 ankietowanych nie wie, które przekąski są zdrowe, a które nie. Z pomocą przychodzą dietetycy, którzy proponują, żeby chipsy czy paluszki, zastępować np. bakaliami, które są źródłem cennych witamin i minerałów.

- Suszone owoce są dobrą alternatywą dla innych przekąsek - niekorzystnych z punktu widzenia zasad racjonalnego żywienia - stwierdza dr Ewa Michota-Katulska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Ze względu na relatywnie wysoką wartość energetyczną i odżywczą mogą stanowić cenne uzupełnienie diety - szczególnie w przypadku osób aktywnych, są też polecane w żywieniu sportowców m.in. jako źródło węglowodanów, antyoksydantów i składników mineralnych oraz właściwości alkalizujące - wyjaśnia.

Według dr Magdaleny Zegan z Zakładu Żywienia Człowieka WUM, wśród suszonych owoców na szczególną uwagę zasługują te bez dodatku konserwantów. Również popcorn można zaliczyć do zdrowych przekąsek, kiedy jest przygotowywany bez dodatków.

- Ziarno kukurydzy bogate jest w bezglutenowe białka, witaminy - a przede wszystkim witaminę E i beta-karoten - oraz selen, cynk i żelazo. Dużą rolę odgrywa również błonnik pokarmowy, który przyspiesza perystaltykę jelit, obniża wchłanianie cholesterolu i glukozy, tym samym działając prozdrowotnie - mówi dr inż. Beata Sińska z Zakładu Żywienia Człowieka WUM.
Więcej na: http://www.rynekseniora.pl.

 

a