sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
czwartek, 27 październik 2016 00:00

Nagroda jury festiwalu All About Freedom dla filmu "Egzamin" Wyróżniony

Napisane przez Małgorzata Kostro-Olechowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na jubileuszowej 10. edycji All About Freedom Festival w Gdańsku przyznano nagrodę jury filmowi "Egzamin" Cristiana Mungiu. Nagroda w wysokości 30 000 zł przeznaczona jest dla tytułu, "który najtrafniej odnosi się do najbardziej aktualnych wyzwań, przed którymi stoi człowiek i przyczynia się do zrozumienia wartości solidarności". "Egzamin" w kinach od 25 listopada 2016.

"Egzamin" dołączył do prestiżowego grona laureatów festiwalu w nowej kategorii. Podczas imprezy dotychczas przyznawano jedynie nagrodę publiczności - zdobyła ją m.in. "Ida" Pawła Pawlikowskiego i "Mama" Xaviera Dolana. Po raz pierwszy organizator festiwalu, Europejskie Centrum Solidarności, zdecydował się powołać jury, które wybrało laureata spośród pięciu tytułów konkursowych. Joanna Kos-Krauze, Tadeusz Sobolewski i Tomasz Szkudlarek mimo silnej konkurencji (nagrodzony Złotą Palmą "Ja, Daniel Blake" Kena Loacha) zdecydowali się wyróżnić obraz Mungiu.


Opis filmu
Romeo Aldea żyje od lat w małżeństwie, w którym nie ma miłości. Z uwagi na dobro dziecka odsuwa od siebie decyzję o rozwodzie, jednocześnie utrzymując potajemne kontakty z kochanką. Najważniejsze jest dla niego szczęście dorastającej córki, dla której zrobiłby wszystko. Próbuje stworzyć jej jak najlepsze warunki do startu w dorosłe życie i marzy o tym, by celująco zdała maturę, a potem wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii. Jednak w obliczu dramatycznego zdarzenia bezgraniczna miłość i dobre chęci okażą się niewystarczające. Kłamstwa, hipokryzja i konieczność kompromisów uruchamiają lawinę wydarzeń, które wystawią mężczyznę i jego bliskich na próbę.

„Egzamin" to nagrodzony za najlepszą reżyserię w Cannes najnowszy film laureata Złotej Palmy za „4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni". Przenikliwy obraz współczesnego człowieka rozdartego między wyznawanymi wartościami, a coraz dalej idącymi kompromisami.
"Egzamin" (Bacalaureat )
reż. Cristian Mungiu
Rumunia 2016, 128 min.

 

a