środa, listopad 29, 2023
Follow Us
czwartek, 03 listopad 2016 00:00

Owies dobry dla serca Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Owies dobry dla serca http://foter.com

Owies i jego przetwory skutecznie obniżają we krwi nie tylko poziom „złego cholesterolu", ale także innych ważnych markerów chorób układu krążenia - donoszą kanadyjscy naukowcy. Praca na ten temat ukazała się na łamach pisma "British Journal of Nutrition".

W swoim najnowszym badaniu grupa dr. Vladimira Vuksana z Risk Factor Modification Centre przy Szpitalu św. Michała w Toronto (Kanada) postanowiła przyjrzeć się zależności pomiędzy owsem a cholesterolem w innym ujęciu.

Pierwsze tak dokładne badanie
Zespół Vuksana przeprowadził obszerną metaanalizę 58. badań klinicznych, w której łącznie przeanalizował przypadki blisko 4 tysięcy osób z całego świata. Połowa badanych stosowała dietę zwykłą (grupa kontrolna), a połowa dietę wzbogaconą beta-glukanami z owsa. Naukowcy porównywali wpływ obu typów diety na poziom cholesterolu LDL, a także - po raz pierwszy w historii - na poziom non-HDL oraz aboB.

Owies można spożywać na różne sposoby
Jak wykazała metaanaliza, spożywanie owsa zmniejsza poziom wszystkich trzech markerów.
- Zauważyliśmy, że wzbogacenie diety ok. 3,5 gramami beta-glukanu z owsa dziennie poprawiało parametry cholesterolu LDL, jak również non-HDL i apoB - opowiada Vuksan - Poziom LDL zmniejszył się o 4,2 proc., non-HDL o 4,8 proc., a apoB o 2,3 proc. w porównaniu do grupy kontrolnej - tłumaczą wyniki badania autorzy.

Jak podkreśla dr Vuksan, owies jest bogatym źródłem beta-glukanu, czyli lepkiego i rozpuszczalnego błonnika, którego wydaje się być odpowiedzialny za wiele korzystnych efektów zdrowotnych, m.in. spowalnia wchłanianie węglowodanów do krwiobiegu. Pierwsze publikacje na temat tej substancji pojawiły się w 1963 r. Okazało się wówczas, że zastąpienie białego chleba pieczywem z mąki owsianej (zawierającego przynajmniej 140 g płatków owsianych) znacząco obniża poziom cholesterolu LDL we krwi.

Zdaniem dr. Vuksana, niektórym ludziom może być trudno spożywać zalecaną ilość błonnika wyłącznie w postaci ziaren owsa. Proponuje więc dodawanie otrębów owsianych do różnych innych posiłków.

- Jedna filiżanka gotowanych otrębów owsianych (88 kalorii) zawiera taką samą ilość beta-glukanu, jak dwa razy większa porcja gotowanego owsa (166 kalorii). A otręby dają wiele możliwości: mogą być spożywane jako dodatek do pieczywa, do sałatek, koktajli i innych pokarmów - zaleca naukowiec.
Więcej na: http://www.rynekseniora.pl/.

a