wtorek, grudzień 05, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/24874.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/24874
piątek, 14 październik 2016 00:00

Wernisaż wystawy „W BIELI I W CZERWIENI. Defensores Poloniae" Wyróżniony

Napisane przez www.muzeum-niepodleglosci.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na wernisaż wystawy Jerzego Tepera „W BIELI I W CZERWIENI. Defensores Poloniae" w Galerii Brama Bielańska na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej ul. Czujna (wjazd na Cytadelę Warszawską od strony Wisłostrady) Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza w środę 19 października 2016 o godzinie 18. Patronat nad wystawą objął Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński.


Wystawa „W BIELI I W CZERWIENI. Defensores Poloniae" ukazuje najbogatszy spośród wielu wątków twórczości Jerzego Tepera – historyczny i patriotyczny. To kompozycje nawiązujące do postaci z polskich dziejów: m.in. do Jana III Sobieskiego, Waleriana Łukasińskiego, bohaterów polskich powstań narodowych, twórców Polski restytuowanej w 1918 roku (do działalności politycznej i koncertowej Ignacego Jana Paderewskiego). Odrębna część ekspozycji dotyczy martyrologii: Katynia, Wołynia, Powstania Warszawskiego, Żołnierzy Wyklętych. Tematyka współczesna to tryumf ,,Solidarności" i tragedia smoleńska, której artysta poświęcił kilka rzeźb. Autor pokaże także prace na temat poprawności politycznej, aborcji i obrony życia nienarodzonych. Te wielkie tematy wzbogaca kolekcja klasycznych i wyrazistych portretów najwybitniejszych Polaków. Zaprezentowane w tym zestawieniu dzieła dają poczucie obcowania z dramatyczną polskością.

{gallery}24874{/gallery}

Jerzy Teper, urodzony w Warszawie, ukończył warszawską ASP (dyplom w 1972 r. na Wydziale Rzeźby oraz w 1974 r. na Podyplomowym Studium Scenografii u prof. Józefa Szajny). Początkowo pracował w marmurze (portret Chopina do sali koncertowej w Dworku Chopina w Dusznikach-Zdroju, portret Abaja do pałacu prezydenckiego w Kazachstanie), lecz wkrótce odnalazł się jako twórca kameralnych rzeźb w brązie. Cykle jego rzeźb w brązie to m.in. Viole, Akty, Chopin, Portrety, Teatr Liter. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych, m.in. w Niemczech i we Francji, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Brał udział w kilkunastu plenerach rzeźbiarskich i malarskich, również za granicą.

a