środa, lipiec 24, 2024
Follow Us
poniedziałek, 03 październik 2016 00:00

Petr Zelenka z wizytą w Polsce Wyróżniony

Napisane przez Małgorzata Kostro-Olechowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z okazji polskiej premiery filmu "Zagubieni" do Polski przyjeżdża reżyser filmu - Petr Zelenka. Twórca odwiedzi Warszawę, Kraków oraz Wrocław i w dniach 4-6 października 2016 spotka się z publicznością podczas trzech premierowych pokazów filmu. "Zagubieni" w kinach od 14 października 2016.

• 4 października (wtorek), godz. 20:00 - Kino Agrafka - DKF Rozpięci w Krakowie
• 5 października (środa), godz. 19:30 - Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu
• 6 października (czwartek), godz. 19:00 - Kino Muranów w Warszawie


Opis filmu
Petr Zelenka, jeden z najbardziej znanych współczesnych czeskich reżyserów, powraca po 6 latach przerwy z komedią „Zagubieni". Nowy film twórcy „Roku diabła", „Guzikowców", „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" i „Braci Karamazow" to pełna absurdalnego humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość satyra na czeski kompleks „nieuczestniczenia we własnej historii".

Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej. W 1938 roku doszło do spotkania Édouarda Daladiera, Nevilla Chamberlaina, Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego, na którym zadecydowano o losach Czechosłowacji – bez udziału Czechów. Przywódcy nie mieli jednak świadomości, że świadkiem ich potajemnych ustaleń była należąca do premiera Francji... papuga. Choć trudno w to uwierzyć, papuga nadal żyje i ma się dobrze. Do tego nie tylko doskonale zapamiętała kompromitujące rozmowy właściciela, ale również potrafi je powtórzyć. Pavel, pod wpływem impulsu – przeczuwając, że może to być medialna sensacja na skalę światową – wykrada papugę Daladiera, by wkrótce znaleźć się w sercu wielkiego politycznego skandalu.

W swojej szalonej komedii Zelenka pokazuje, że historię pisze się nieustannie od nowa. Wszystko to z inteligentną ironią, w duchu padających w filmie słów Hrabala: Czesi to śmiejące się bestie.​​​​ „Zagubieni" aż proszą się o polską odpowiedź, która zmierzyłaby się z naszą własną historią.

a