2 września w całej Polsce pojawiły się wirtualne biblioteki uliczne, citylighty na przystankach komunikacji miejskiej w dużych miastach oraz tysiące plakatów w szkołach, bibliotekach i urzędach w mniejszych miejscowościach. Można z nich legalnie pobrać niemal 1100 utworów (filmy, muzyka, książki i gry). W tym roku proponujemy także wirtualne spacery po muzeach świata.
Co można ściągnąć?
Z muzycznych nowości pojawi się płyta „1976: A Space Odyssey" Zbigniewa Wodeckiego z Mitch & Mitch, „Annoyance and Disappointment" Dawida Podsiadły i ścieżka dźwiękowa z ostatniego sezonu „Gry o tron". Wielbiciele dobrego kina będą mogli obejrzeć m.in. „Pokój" Lenny'ego Abrahamsona i „Małego Księcia" Marka Osborne'a. Na wirtualnej półce Kultury Na Widoku nie zabraknie bestsellerowej powieści „Dziewczyna z pociągu" autorstwa Pauli Hawkins. Amatorzy gier komputerowych będą mogli pobrać z legalnego źródła m.in. „This War of Mine". W roku Krzysztofa Kieślowskiego przygotowaliśmy specjalną kolekcję, znajdzie się w niej 16 filmów, m.in. Przypadek, Amator i trylogia Trzy kolory, oraz albumy z muzyką filmową. Można również zwiedzić Galerię Uffizi czy Ermitaż. Wiele utworów z tegorocznej edycji Kultury Na Widoku to adaptacje, wśród nich między innymi ekranizacje Imienia róży, Łowców Głów, Mikołajka i Burzy. W sumie udostępniamy 275 filmów i spektakli teatralnych, 257 albumów muzycznych, 386 książek, 43 gry komputerowe oraz 97 wirtualnych spacerów po muzeach i galeriach.
Bardzo podoba mi się to, że kultura z legalnych źródeł wyszła odbiorcy na spotkanie. Stanęła na trotuarze i czeka na niego. To jest fantastyczna idea! – mówi Danuta Stenka.
Jak to działa?
Każdy, kto podejdzie do instalacji, plakatu czy citylightu na przystanku, zobaczy okładki filmów, płyt, książek oraz gier. Wpisując link do przeglądarki w urządzeniu mobilnym lub skanując kod QR może bezpłatnie albo w promocyjnej cenie pobrać interesujący go utwór. – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.
Sercem projektu jest strona internetowa.
Wszystkie utwory są również dostępne na: www.kulturanawidoku.pl.