sobota, maj 15, 2021
Follow Us
czwartek, 22 wrzesień 2016 00:00

7. edycja Amerykańskiego Festiwalu Filmowego we Wrocławiu Wyróżniony

Napisane przez Małgorzata Kostro-Olechowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

7. edycja Amerykańskiego Festiwalu Filmowego we Wrocławiu rusza 25 października 2016 r. Na otwarcie festiwalu widzowie obejrzą rewelację tegorocznego festiwalu w Cannes - "Patersona" Jima Jarmuscha. Największy buntownik amerykańskiego kina na przekór dyktatowi konsumpcji i efekciarstwa zrobił film będący pochwałą zwyczajności.

Tytułowy bohater, skromny kierowca autobusu żyje nieśpiesznym rytmem wyznaczanym przez poranny pocałunek z żoną Laurą, pracę i wieczorne spotkania przy piwie z grupą typowo Jarmuschowskich ekscentryków. Autor "Tylko kochankowie przeżyją" okruchy codzienności zamienia w czystą poezję, podobnie jak jego bohater notujący wiersze w sekretnym zeszycie.

W programie znalazł się również nowy film Brytyjki Andrei Arnold "American Honey", który podbił tegoroczny festiwal w Cannes, zdobywając tam Nagrodę Jury. Podobnie jak w głośnym "Fish Tank" reżyserka opowiada w nim o dorastającej dziewczynie z zaniedbanego środowiska, marzącej o lepszym życiu. Skłócona z rodziną Star porzuca swoje miasteczko i przyłącza się do grupy przemierzających Stany, żyjących z dnia na dzień młodocianych włóczęgów. W rolach głównych Shia LeBeouf („Nimfomanka", „Furia"), Riley Keough (serial „The Girlfriend Experience") i debiutująca na ekranie Sasha Lane.

Oba filmy do polskich kin wprowadzi Gutek Film. Sprzedaż karnetów na 7. AFF już trwa. Pełny program festiwalu zostanie ogłoszony 12 października 2016 roku.

7. Amerykański Festiwal Filmowy
25-30 października 2016, Wrocław

a