poniedziałek, czerwiec 27, 2022
Follow Us
środa, 21 wrzesień 2016 00:00

Spotkania z historią i literaturą. Wykłady w Pałacu na Wyspie Wyróżniony

Napisane przez http://www.lazienki-krolewskie.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Spotkania z historią i literaturą. Wykłady w Pałacu na Wyspie www.lazienki-krolewskie.pl

Jesienny sezon wykładów w Łazienkach Królewskich zainauguruje wystąpienie dr Doroty Dukwicz: „Czy osiemnastowieczna Rzeczpospolita była państwem suwerennym?" w środę 21 września 2016 o godzinie 18. Wstęp wolny. Dodatkową atrakcją będą sobotnie spacery w cyklu „Czytanie Łazienek Królewskich", które przybliżą historię obiektów stworzonych przez Stanisława Augusta. Na pierwszy organizatorzy zapraszają w sobotę 8 października o godz. 11.00 - zbiórka pod Pałacem na Wyspie.


Bogatą ofertę wykładów popularnonaukowych, adresowanych do wszystkich, którzy interesują się historią i kulturą, przygotował Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską. Spotkania – zgodnie z tradycją – odbywać się będą w środy o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie. Nowy cykl historyczny „Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku" odsłoni kulisy wielkiej polityki, a „Oświeceniowa republika marzeń" przypomni najznakomitszych twórców związanych z XVIII-wieczną Warszawą. Okazją do spotkań z autorami współczesnymi będzie kontynuacja cyklu „Światło literatury".

Dodatkową atrakcją będą sobotnie spacery w cyklu „Czytanie Łazienek Królewskich", które przybliżą historię obiektów stworzonych przez Stanisława Augusta – pierwszy już 8 października o godz. 11.00, zbiórka pod Pałacem na Wyspie. Prof. Andrzej Pieńkos opowie o królewskiej koncepcji Łazienek oraz innych rezydencjach monarchów europejskich z XVII i XVIII wieku.


Jako pierwszy rusza nowy cykl historyczno-polityczny „Czy mogła się uratować? Rzeczpospolita w XVIII wieku". W swoich wykładach wybitni specjaliści, znawcy i badacze epoki stanisławowskiej, opowiedzą o trudnej sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz politycznych szachach, które doprowadziły do upadku Rzeczypospolitej. – Utrata państwowości to doświadczenie niezwykle bolesne. Nie dziw zatem, że wielu z nas wciąż nurtuje pytanie, jak do tej tragedii doszło? – mówi pomysłodawczyni cyklu, profesor Zofia Zielińska z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. – Próbujemy odpowiedzieć na nie cyklem wykładów o Rzeczypospolitej XVIII w wieku, któremu nadaliśmy tytuł „Czy mogła się uratować?". Przeznaczamy te wykłady dla tych wszystkich, którzy zastanawiają się, czy odpowiedź na to pytanie ma jakiekolwiek znaczenie dla naszych dzisiejszych wyborów i postaw. Zamierzamy mówić o słabych stronach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wskazując, jak próbowano je przezwyciężyć i co z tych wysiłków wynikło. Poprzez portrety wybranych postaci spróbujemy rozważyć, czy powinniśmy bardziej wstydzić się naszej XVIII-wiecznej elity, czy niekiedy brać z niej przykład, wreszcie dokonamy bilansu polskiego wieku świateł. A zaczniemy od pytania, które stale powinniśmy ponawiać: w jakim stopniu sprawy polskie zależały od Polaków? Harmonogram wykładów TUTAJ.

W październiku 2016 rozpocznie się kolejna edycja „Oświeceniowej republiki marzeń", cyklu przygotowanego według koncepcji prof. Tadeusza Cegielskiego i prof. Andrzeja Pieńkosa. – Jesienią 2015 roku narodziła się w Warszawie „Oświeceniowa republika marzeń" – mówi profesor Tadeusz Cegielski (IHS UW). – To nazwa projektu naukowego i popularyzatorskiego, zarazem tytuł cyklu wykładów i powiązanych z nimi publikacji. Jego cel stanowi ukazanie osiągnięć i specyfiki polskiego Oświecenia w kontekście kultury europejskiej. Owa „Europa świateł", której ważną częścią stała się stolica Rzeczypospolitej, ukazana zostanie z wielu perspektyw. Jednak najważniejsza znajduje początki w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Letnia rezydencja w otoczeniu pięknego parku to  obiekt  marzeń oraz cel ambitnych planów Stanisława Augusta. Jego plany nie zostały zrealizowane w całości, ale zawsze miały i do dziś zachowały swą moc mitotwórczą. Posiadały też siłę przyciągania ludzi – w tym ludzi wybitnych – oraz związanych z nimi idei. Bohaterami wykładów w nowym semestrze będą m.in. architekt Jakub Kubicki, Jan Chrystian Kamsetzer i Jan Bogumił Plersch – artyści działający na dworze Stanisława Augusta. 12 października pierwszy wykład pt. „Żona Szmula, Judyta Zbytkowerowa w Łazienkach" wygłosi profesor Elżbieta Wichrowska. Harmonogram wykładów TUTAJ.

Jesienią do Łazienek Królewskich powraca „Światło literatury". Pierwsze spotkanie – z Istvánem Kovácsem – już 5 października. Cykl powstaje we współpracy ze Wschodnią Fundacją Kultury „Akcent". – Spotykamy się z pisarzami, którzy są na tyle odważni, że w swych dziełach stawiają kluczowe dla naszych czasów pytania, i na tyle rozważni, że nie formułują gotowych i jednoznacznych odpowiedzi – mówi dr Bogusław Wróblewski, redaktor naczelny magazynu „Akcent", wykładowca UMCS. – W jesiennej odsłonie do najwybitniejszego polskiego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego dołączą autorzy z krajów środkowoeuropejskich – zaprezentujemy niezwykłe osobowości twórcze Istvána Kovácsa z Węgier i Mykołę Riabczuka z Ukrainy. Harmonogram wykładów TUTAJ.
Więcej na: http://www.lazienki-krolewskie.pl.

a