Wydrukuj tę stronę
wtorek, 23 sierpień 2016 14:30

Jaki plecak do szkoły? Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jaki plecak do szkoły? https://pixabay.com

Dziecko powinno zadecydować np. o kolorze tornistra lub o plecaku z wizerunkiem ulubionego bohatera, ale rodzice powinni dopilnować, by plecak nie był zbyt duży, miał wzmocnioną tylną ścianę, przegródki oraz szelki spinane na klatce piersiowej i talii. Zdaniem ortopedy dr Daniela Kopko zapakowany plecak nie powinien ważyć więcej niż 10 proc. masy ciała dziecka. Jego zdaniem popularne w ostatnich latach plecaki na kółkach nie są dobrym wyborem.

Przy wyborze plecaka przede wszystkim trzeba zwracać uwagę, by nie był on zbyt duży. "Szerokość plecaka nie może przekraczać szerokości barków i nie może być on dłuższy niż ok. osiem centymetrów poniżej linii talii - wyjaśnia dr Kopko w rozmowie z PAP.

Tylna ściana plecaka powinna być wzmocniona pianką lub gąbką. "Jeśli tył plecaka będzie zbyt miękki, obciążenia będą się źle rozkładały i może to powodować duży ucisk na splot barkowy lub cały ciężar będzie skupiał się na pośladkach i kości krzyżowej". Warto także wybierać plecaki z wieloma przegródkami i kieszeniami w środku. Dzięki temu obciążenie będzie się rozkładało równomiernie, co jest znacznie korzystniejsze dla kręgosłupa.

Należy także zwracać uwagę, by szelki plecaka nie były zbyt wąskie. "Wskazane jest też, żeby szelki były spinane specjalnymi sprzączkami na klatce piersiowej i na tali, by obciążenia rozkładały się przynajmniej w dwóch miejscach" - dodaje ortopeda.

Rodzice powinni zwracać uwagę, czy dziecko nie skarży się na ból lub drętwienie rączek, nóżek lub czy na jego barkach nie są widoczne zaczerwienienia - takie dolegliwości mogą świadczyć o tym, że plecak jest zbyt ciężki. Zdaniem ortopedy popularne w ostatnich latach plecaki na kółkach nie są dobrym wyborem. "Plecaki na kółkach powodują jednostronne obciążenie, co może powodować bóle, a w przyszłości nawet skrzywienia kręgosłupa" - wyjaśnia specjalista.

Źródło: www.kurier.pap.pl.

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL