wtorek, wrzesień 28, 2021
Follow Us
piątek, 16 wrzesień 2016 00:00

Opracowano lek spowalniający postęp alzheimera Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mózg osoby z chorobą Alzheimera Mózg osoby z chorobą Alzheimera https://upload.wikimedia.org

Po raz pierwszy udało się uzyskać spowolnienie postępu choroby Alzheimera o 80 proc. - ogłoszono podczas międzynarodowej konferencji Alzheimer's Association w Toronto. Opracowanie leku o nazwie LMTX trwało 30 lat, jednak testy przeprowadzone na pacjentach z łagodnymi i umiarkowanymi objawami potwierdziły jego skuteczność - znacznie wyższą niż w przypadku dotychczas stosowanych preparatów.

Przez ostatnie 10 lat nie udawało się uzyskać istotnych postępów w leczeniu choroby Alzheimera.

- W porównaniu z rezultatami uzyskanymi przez wszystkich innych, nasze wyniki są bezprecedensowe - powiedział New Scientistowi Claude Wischik z University of Aberdeen, współzałożyciel firmy TauRx Pharmaceuticals która opracowała LMTX.

Lek został przetestowany podczas przeprowadzonych na dużą skalę badań III fazy - jego skuteczność porównywano z placebo u 891 pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi objawami. 15 proc. dostawało sam LMTX, pozostali - w połączeniu z dotychczas przyjmowanymi lekami albo przyjmowali placebo. LMTX spowolnił postęp choroby o około 80 proc., a przyjmujące go osoby były bardziej zaangażowane w życie swoich rodzin.

Także badania MRI potwierdziły spowolnienie zaniku tkanki mózgowej o 33 do 38 proc. po wpływem LMTX w porównaniu z placebo.
Więcej na: http://www.rynekzdrowia.pl.

a