Wydrukuj tę stronę
środa, 20 lipiec 2016 13:19

Pożegnanie „Gardenii" Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pożegnanie „Gardenii" http://teatrdramatyczny.pl

Pierwszy polski dramat o damskim piciu, współczesny portret kobiety rozpisany na cztery głosy czyli „Gardenia" Elżbiety Chowaniec, po niemal dziewięciu latach od premiery schodzi z afisza. „Gardenię" na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego można zobaczyć już tylko w środę 20 lipca o godzinie 19.

Prababka służy ojczyźnie jako ekskluzywna prostytutka odwracająca uwagę SS od akowskiej konspiracji, babka przemierza Polskę handlując ciuchami. Córka konsekwentnie zamienia dom w melinę, a wnuczka pnie się w korporacyjnej hierarchii. Nie wszystkie bohaterki sztuki są alkoholiczkami, ale wszystkie ponoszą konsekwencje rodzinnego picia, bo - czy tego chcą, czy nie – biorą udział w zakrapianej sztafecie pokoleń.

Na scenie zobaczymy Dorotę Landowską, Agnieszkę Warchulską, Paulinę Kinaszewską i Martynę Peszko. Spektakl wyreżyserowała Aldona Figura. Dzięki scenografii Katarzyny Paciorek, „Gardenia" jest też dyskretną podróżą po modzie i wystroju wnętrz - od lat trzydziestych po współczesność.

Trailer spektaklu:

"Gardenia" Elżbiety Chowaniec podważa romantyczną wizję kobiety jako bogini ogniska domowego i strażniczki narodowych wartości. Gardenia jest tu kwiatem trującym. Ale, być może, tradycja ta już dawno jest podważona ? i Elżbieta Chowaniec pokazuje po prostu jej współczesną wersję. To, co boli, to realizm tej wersji. Bo jest to realizm matni. – pisała Irena Grudzińska-Gross.

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL