czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/24220.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/24220
wtorek, 19 lipiec 2016 00:00

Młodość to stan ducha Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Młodość to stan ducha http://ojciecleon.tyniec.com.pl

„Młodość to nie tylko wiek. Młodość to stan ducha" - pod takim tytułem ukazała się książka ojca Leona Knabita. 86-letni benedyktyn z Tyńca przygotował publikację w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.

Publikacja dzieli się na dwie części. W pierwszej o. Knabit opisuje, co go motywuje do działania, druga zawiera dwa wywiady: jeden z okazji ŚDM 2016, a drugi o tym, jak zachować młodość ducha, czyli "jak nie zostać starym ramolem".

Na okładce książki jest o. Knabit w czerwonych koralach (symbol Małopolski) i w koszulce z napisem Keep Calm and Ora et Labora ("zachowaj spokój - módl się i pracuj").

Wśród sentencji o. Knabita są takie jak: "Nie bądź jak nadęta purchawka, uśmiechnij się", "Przestań narzekać, zacznij żyć", "Z gębą jak cmentarz o 23:57 świata nie zbawisz", "Modlitwa to jedyne zajęcie, od którego robi się człowiekowi lżej na duszy", "Co jest złego w seksie? Nic. Ale już korzystanie z niego może być dobre lub złe".

Jak wynika z książki, młody duchem "to ten, który idzie, nawet biegnie". "Nawet św. Paweł napisał: +Biegnę, aby otrzymać wieniec...+. Jeśli ktoś utrzymuje ten wewnętrzny bieg, można o nim powiedzieć, że jest młody duchem. +Nie ten jest stary, kto ma włosy białe niby śnieg, w tych sprawach nieważny jest wiek+ - stara, przedwojenna piosenka... Młodość to jest coś, dzięki czemu idziemy do przodu, to są perspektywy i nadzieja realizacji tego, co ten młody człowiek sobie zaplanował - pisze benedyktyn z Tyńca.

Wyjaśnia też m.in., dlaczego wielu młodych nie lubi dziś starości.

- Nieraz dochodzi do nadużywania powagi i autorytetu starości, gdy skostniały staruszek stawia weto dla samego weta. Przepraszam bardzo, ale tak nie może być. Wtedy trzeba to powiedzieć jasno, kierując się miłością - pisze o. Knabit.

Wskazuje także różnice w języku, jakim posługują się różne pokolenia, a jakie mogą być przyczyną nieporozumień. - Ja z tym nie mam problemu. Ale niestety wielu, wielu ludziom jest ciężko nawiązać kontakt z młodym pokoleniem. Język jest zupełnie inny: "o co chodzi?", "spoko, spoko", i dziadek faktycznie nie wie, o co chodzi - zwraca uwagę benedyktyn.

{gallery}24220{/gallery}

O. Leon Knabit urodził się w 1929 r. w Bielsku Podlaskim. Jest mnichem w opactwie w krakowskim Tyńcu, był także przeorem tego domu zakonnego. Zajmuje się publicystyką, wydaje książki związane z wiarą, filozofią, historią. Prowadzi bloga internetowego, który zwyciężył konkurs BlogRoku 2011 w kategorii Profesjonalne. Ojciec Leon cieszy się ogromną sympatią wśród młodzieży, słynie z otwartości i poczucia humoru.
Więcej na: http://www.rynekseniora.pl.

a