sobota, maj 18, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/24063.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/24063
wtorek, 14 czerwiec 2016 11:57

Owoce niepogodzenia Wyróżniony

Napisane przez mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

30 lat temu ukazał się pierwszy oficjalny tomik wierszy „Nago" Juliusza Erazma Bolka, laureata Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Teraz podczas spotkania autorskiego w Praskim Saloniku Kultury autor opowie jak doszło do wydania tej książki oraz przedstawi wiersze i jakie były kulisy ich powstania.

Praski Salonik Literacki organizuje Zarząd Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy oraz Dom Kultury Praga. To właśnie te instytucje zapraszają w czwartek, 23 czerwca 2016 r. o godz. 18.00 na niezwykłe spotkanie literackie, którego bohaterem będzie poeta Juliusz Erazm Bolek. Będzie ono poświęcone jego książce „Nago". Spotkanie poprowadzi pisarka Joanna Jagiełło. - Opowieść przez autora o jego książce, z perspektywy 30 lat wydaje mi się ciekawym pomysłem – uważa Juliusz Erazm Bolek. – Czas jest brutalnym weryfikatorem. Zobaczymy jak napisane kiedyś wiersze się obronią?

Spotkanie odbędzie się w Domu Kultury Praga, przy ul. Dąbrowszczaków 2 w Warszawie. Wstęp wolny

Wybitny poeta pokolenia Orientacji Hybrydy Zbigniew Jerzyna, tak napisał w posłowiu do książki „Nago": „Juliusz Erazm Bolek jest szczególnie wrażliwy na obojętność i znieczulicę świata i na dotkliwą samotność człowieka w tym świecie. Wiele jego wierszy opisuje szarość i bylejakość ludzkiej egzystencji. Wiersze Juliusza Erazma Bolka są owocem niepogodzenia."

W spotkaniu literackim weźmie również udział Andrzej Rodys, znany warszawski poeta i konferansjer. Przełożył on na gwarę warszawską „Sekrety Życia" – poemat Juliusza Erazma Bolka. Zostanie on zaprezentowany w czasie spotkania. Dodatkową atrakcję będzie występ Nives Stasiewicz aktorki najmłodszego pokolenia, która pasjonuje się interpretacją poezji. Przedstawi ona własny wybór wierszy Juliusza Erazma Bolka, pochodzących z książki „Abracadabra", nagrodzonej nagrodą Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO.

Juliusz Erazm Bolek poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, laureat m. in. „Złotego Pióra" – nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Twórca nowych gatunków literackich m. in.: wiersza dialogowego i EFP – tzw. emaliowanych felietonów poetyckich. Wynalazca nowej, opatentowanej, formy książki „bodybook", która umożliwia zawieszenie książki na szyi. Znany z wielu niekonwencjonalnych sposób prezentowania poezji m in. naklejek, wierszy na serwetkach, pokazów typu dźwięk i światło, poezji na przystankach komunikacyjnych, wyświetlania poezji przy pomocy laserów. Ustanowił rekord Guinnessa na największą książkę poetycką. Redaktor naczelny Niezależnego Pisma Artystycznego „ENIGMA. Ludzie * Sztuka * Myśli". Jego twórczość została przetłumaczona na 30 języków świata.

Joanna Jagiełło pisarka, autorka powieści dla dorosłych, młodzieży i dzieci a także tomików poetyckich. Oprócz literatury zajmuje się malarstwem i grą na gitarze. Śpiewa piosenki z repertuaru wielu artystów a także utwory z własną muzyką i tekstem. Od trzech lat jest związana z Galerią Piecową, gdzie prowadzi spotkania autorskie z poetami i prozaikami oraz turnieje jednego wiersza. Od marca 2016 prowadzi w Domu Kultury Praga Praski Salonik Literacki - comiesięczne spotkania z pisarzami i poetami.

Andrzej Rodys autor tekstów poetyckich, jest współautorem dwunastu almanachów. Wydał kilka książek poetyckich. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje tematyka warszawska. Występuje publicznie jako lektor i recytator utworów własnych oraz innych autorów. W 2009 roku był nominowany do Nagrody Literackiej im. Wł. St. Reymonta.

Nives Stasiewicz utalentowana aktorka najmłodszego pokolenia, dla której teatr jest poważną pasją. Występuje w różnego rodzaju spektaklach, szczególnie interesuje się interpretacją wierszy. Jest młodą, waleczną i ambitną dziewczyną. Ma swój, pełen niespodzianek świat i idzie do przodu z głową do góry.

{gallery}24063{/gallery}

a