niedziela, maj 22, 2022
Follow Us
środa, 25 maj 2016 12:08

Społeczny Monitoring Pszczół Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Planując wyjazd na łono natury mozna dołączyć do zespołu Społecznego Monitoringu Pszczół. Wystarczy mieć przy sobie aparat fotograficzny lub telefon, zrobić zdjecie spotkanej pszczoły, trzmiela lub innego gatunku pszczołowatych i dodać je na stronę www.monitoringpszczol.pl. Na tej podstawie naukowcy stworzą największą w Polsce bazę wiedzy o pszczołach.


"Społeczny Monitoring Pszczół" to projekt badania populacji pszczół w Polsce, prowadzony w modelu nauki obywatelskiej. Oznacza to, że każdy może dołączyć do badaczy i wesprzeć pracę naukowców - wstarczy podczas spaceru lub prac w ogrodzie zrobić zdjęcie spotkanej pszczole i zanotować czas i miejsce obserwacji, po czym dodać te informacje na stronie. To właśnie udział wolontaruszy z całej Polski sprawi, że badanie będzie miało zasięg niemożliwy do osiągnięcia przez wąskie grono naukowców.

Projekt realizowany jest w ramach Wielkiego Spisu Zapylaczy przez Fundację Greenpeace Polska i Stowarzyszenie "Człowiek i Przyroda". Pilotażowa część projektu zakłada przeprowadzenie inwentaryzacji pszczołowatych, ze szczególnym uwzględnieniem pszczoły miodnej i trzmieli, we wszystkich środowiskach na terenie całej Polski w sezonie 2016. Opiekunami merytorycznymi Monitoringu są dr Anna i dr Lech Krzystofiakowe, a środki na badanie zostały zebrane podczas trzeciej edycji akcji crowdfuningowej "Adoptuj Pszczołę".

To jedno z trzech badań prowadzonych w ramach Wielkiego Spisu Zapylaczy, ufundowanych dzięki tysiącom osób, które wzięły udział w akcji Adoptuj Pszczołę. Poza Społecznym Monitoringiem Pszczół wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim prowadzone są obserwacje zapylaczy na 20 stanowiskach badawczych w 5 województwach Polski oraz badanie obecności czynników szkodliwych dla zdrowia pszczół w różnych środowiskach.

Wyniki Spisu będą podstawą do opracowania skutecznych planów ochrony pszczół miodnych i dziko żyjących w Polsce. Więcej na: http://www.monitoringpszczol.pl/.

a