poniedziałek, listopad 29, 2021
Follow Us
środa, 18 maj 2016 00:00

Zwyciężyły: Astrobaza w Radomiu i kazimierskie murale Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zwyciężyły: Astrobaza w Radomiu i kazimierskie murale http://astrobaza.radom.pl

Zwycięzcami internetowego głosowania w konkursie „Mieszkam tu! - Mądre pomysły na mądre miasto" zostały radomska Astrobaza oraz Kazimierskie Murale Historyczne w Krakowie. Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (18-20 maja 2016 r.).

Do 10 maja 2016 internauci mogli oceniać 30 nominowanych projektów zgłoszonych lub zrealizowanych w Polsce w ramach samorządowych budżetów obywatelskich. W plebiscycie oddano w sumie blisko 53 tys. głosów. Jako najlepsze inwestycje najwięcej głosujących wskazało projekty: Astrobaza w Radomiu oraz Kazimierskie murale historyczne w Krakowie. Zdobyły ponad połowę wszystkich głosów internautów. Astrobaza w Radomiu powstała w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015. Inicjatorami pomysłu byli: Karol Klimowicz, Jakub Krajewski, Joanna Szymańska oraz Maciej Stępnikowski (http://astrobaza.radom.pl). Obiekt powstał przy szkole podstawowej nr 17 w Radomiu i rozpoczął oficjalną działalność pod koniec grudnia 2015 r. Codziennie organizowane są w nim prelekcje dla uczniów Radomia i regionu. W przypadku dobrej, bezchmurnej pogody odbywają się nocne obserwacje dla mieszkańców miasta. W ciągu dwóch miesięcy (luty i marzec) obiekt odwiedziło ponad 1200 osób.

Projekt pod nazwą "Kazimierskie murale historyczne w Krakowie" dotyczył pokazania twarzy osób, które związane były z krakowskim Kazimierzem, na arkadach muru przy ul. Józefa 17. Twarze, jakie znalazły się na arkadach to: Król Kazimierz Wielki, Esterka – legendarna oblubienica króla Kazimierza Wielkiego; Karol Knaus – kazimierski architekt i budowniczy oraz „cesarzowa piękna Helena Rubinstein i Cesarz Józef II – reformator, patron ulicy.

Konkurs ma na celu wskazanie najciekawszych pomysłów zgłaszanych lub realizowanych w ramach budżetów obywatelskich i inicjatyw lokalnych przez mieszkańców polskich miast. Promowane są inicjatywy o dużej efektywności działań, pozytywnym wpływie i możliwe do powielenia w innych miastach. W konkursie uczestniczą zarówno mieszkańcy - autorzy pomysłów, jak i gminy, na terenie których realizowane są pomysły.
Więcej na: http://www.portalsamorzadowy.pl.

a