środa, czerwiec 07, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 10 maj 2016 00:00

Poznański bohaterem opery. Penderecki na czele jury Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Poznański bohaterem opery. Penderecki na czele jury http://www.manufaktura.com

Postać XIX-wiecznego łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego ma stanowić inspirację dla kompozytorów, którzy wezmą udział w konkursie na operę, ogłoszonym przez Teatr Wielki w Łodzi. Dzieło zostanie wystawione za trzy lata, w 185. rocznicę urodzin fabrykanta.

Dyrektor Teatru Wielkiego Paweł Gabara podpisał umowę z łódzką Manufakturą, która jest centrum handlowo-kulturalno-rozrywkowym mieszczącym się na terenie zrewitalizowanych zakładów należących niegdyś do Poznańskiego. Pozwoli ona na przeprowadzenie międzynarodowego konkursu dla kompozytorów na skomponowanie opery "Człowiek z Manufaktury". Libretto stworzy dramatopisarka Małgorzata Sokorska-Miszczuk.

"Kiedy w ubiegłym roku, wspólnie z dyrektorem artystycznym Wojciechem Rodkiem, obejmowaliśmy kierowanie Teatrem Wielkim w Łodzi, wiedzieliśmy, że bardzo ważne jest łączenie tradycji ze współczesnością i że niezwykle istotne jest, aby poważny teatr operowy kreował przyszłość poprzez zamówienie nowej, współczesnej opery. Byliśmy przekonani, że opera ta powinna być związana z Łodzią i wyrastać z niepowtarzalnego łódzkiego klimatu" – podkreślił dyrektor Teatru Wielkiego Paweł Gabara.

"Zależy nam na międzynarodowej randze konkursu, dlatego informację o nim roześlemy do uczelni muzycznych na całym świecie – także za ocean. Jak twierdzi nasz juror Krzysztof Penderecki, na amerykańskich uczelniach jest bowiem wielu młodych kompozytorów, którzy nie boją się takich wyzwań; w odróżnieniu od ich europejskich kolegów często onieśmielonych rangą osób zasiadających w jury" - zaznaczył twórca regulaminu konkursu Krzysztof Korwin Piotrowski.

Izrael Poznański (1833-1900) był jednym z najsłynniejszych XIX-wiecznych łódzkich fabrykantów pochodzenia żydowskiego, właścicielem bajecznej fortuny, która w chwili jego śmierci sięgała 11 mln rubli. W swoich zakładach bawełnianych - na ich terenie znajduje się obecnie Manufaktura oraz hotel Andel's - zatrudniał prawie pół tysiąca robotników. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków łódzkich jest stojący w sąsiedztwie tego kompleksu Pałac Poznańskiego.

Prapremierę opery zaplanowano na wiosnę 2019 roku, w 185. rocznicę urodzin Poznańskiego. Spektakl zostanie wystawiony w wersji plenerowej w przestrzeni Manufaktury.
Źródło: www.kurier.pap.pl.

a