wtorek, listopad 29, 2022
Follow Us
czwartek, 28 kwiecień 2016 00:00

Przegląd Nowego Kina Francuskiego Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Claude Lorius i Thomas Bidegain będą gośćmi specjalnymi Przeglądu Nowego Kina Francuskiego podczas 7. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego 4 - 11 maja 2016 w Kinie Muranów w Warszawie. Następnie Przegląd Nowego Kina Francuskiego zawita do: Poznania, Łodzi, Katowic, Wrocławia, Zamościa, Lublina, Białegostoku, Radomia, Szczecina i Krakowa.

7 Przegląd Nowego Kina Francuskiego to możliwość obejrzenia najlepszych, docenionych na międzynarodowych festiwalach francuskich filmów ostatnich lat. Większość filmów pokazywanych w ramach przeglądu będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. Organizatorami Przeglądu jest Instytut Francuski w Polsce oraz Gutek Film.

Claude Lorius, główny bohater filmu „Między lodem a niebem", będzie gościł w warszawskim kinie Muranów podczas otwarcia Przeglądu - 4 maja. Spotkanie Thomasa Bidegaina z widzami odbędzie się po pokazie filmu „Szukając Kelly" 11 maja w kinie Muranów.

Calude Lorius - francuski glacjolog, uczestnik ponad 20 ekspedycji polarnych. Jako pierwszy dowiódł związku między ociepleniem klimatu, a wytwarzaniem dwutlenku węgla przez ludzi. Bohater filmu „Między lodem a niebem".

Pokaz „Między lodem a niebem" (La glace et le ciel) w ramach Przeglądu Nowego Kina Francuskiego:
4 maja (środa), godz. 20.00 – po seansie spotkanie z Claude'em Loriusem
9 maja (poniedziałek), godz. 18.30

Tajemnica sprzed 400 000 lat... ukryta w lodowym bloku

„Między lodem a niebem", nowy film Luca Jacqueta, twórcy nagrodzonego Oscarem „Marszu Pingwinów", to inspirująca historia Claude'a Loriusa, który poświęcił życie, by dociec prawdy. W wieku 23 lat po raz pierwszy dotarł na Antarktydę. Obecnie ma 82 lata i ponad 20 ekspedycji polarnych za sobą. Jako pierwszy dowiódł związku między ociepleniem klimatu, a wytwarzaniem dwutlenku węgla przez ludzi. Francuski dokument „Między lodem a niebem" to piękny film o determinacji, pasji i przygodzie, jaką jest nauka.

Zaprezentowany w oficjalnej selekcji na zamknięcie festiwalu filmowego Cannes 2015, „Między lodem a niebem" to filmowe wydarzenie. Wprowadza nas w zagadnienia związane ze zmianami klimatycznymi, a poprzez postać głównego bohatera – wybitnego naukowca – zaraża pasją poznawczą. To zrealizowany z rozmachem hymn na cześć naszej planety.

„Między lodem a niebem" to dużo więcej niż tylko „kolejny dokument o zmianie klimatu", to wspaniała i poruszająca historia człowieka, który odkrywa naukowe tropy mogące zmienić bieg świata – tylko po to, by zniknąć potem w odmętach historii w imię globalnej zgody. Piękne dzieło, wspaniały portret człowieka, którego każdy powinien poznać i wzruszająca historia cudów, odkryć i lęków. Van Connor, On Screen

Thomas Bidegain - francuski scenarzysta, aktor, reżyser i producent. Zyskał sławę jako współautor scenariuszy do najgłośniejszych filmów Jacques'a Audiarda: „Prorok", „Z krwi i kości" oraz „Imigranci". Jest także współtwórcą scenariuszy, takich jak: „Saint Laurent" (reżyseria Bertrand Bonello) czy „Rozumiemy się bez słów" (reżyseria Éric Lartigau). „Szukając Kelly" to jego debiut reżyserski.

Pokaz „Szukając Kelly" (Les cowboys) w ramach Przeglądu Nowego Kina Francuskiego:
11 maja (środa), godz. 20.30, kino Muranów, po seansie spotkanie z reżyserem

W „Szukając Kelly" Bidegain pokazuje historię szczęśliwej (przynajmniej na obrazku) rodziny (małżeństwo z dwójką dzieci), żyjącej na południu Francji i zakochanej w kulturze country. Sielanka trwa, dopóki szesnastoletnia córka nie ucieka z domu, aby żyć w szariacie ze swoim muzułmańskim chłopakiem. Jej ojciec Alain nie jest w stanie się z tym pogodzić. Obsesyjnie szuka Kelly przez 10 lat, zostawiając wszystko, co do tej pory kochał. Jedynym sojusznikiem w tych wieloletnich poszukiwaniach jest jego syn Kid, który poświęca młodość na znalezienie siostry.

Więcej na: www.muranow.gutekfilm.pl; www.institutfrancais.pl.

a