czwartek, luty 09, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 11 kwiecień 2016 14:52

Przegląd filmowy Echa Katynia Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przegląd filmowy Echa Katynia http://muranow.gutekfilm.pl

W związku z 76. rocznicą Zbrodni Katyńskiej Instytut Pamięci Narodowej organizuje w kilkudziesięciu miastach Polski (łącznie ponad 40 miejsc emisji) 7. przegląd filmowy Echa Katynia w dniach 13 i 14 kwietnia 2016.

W ramach 7. przeglądu filmowego Echa Katynia pokazane zostaną filmy dotyczące Zbrodni Katyńskiej i innych represji komunistycznych. Warszawska edycja odbędzie się 13 i 14 kwietnia w Kinie Muranów.

Od 2010 roku Instytut Pamięci Narodowej corocznie w kwietniu organizuje przegląd filmowy Echa Katynia. Jest to szczególne wydarzenie, którego celem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej. W repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją nie tylko nad Zbrodnią Katyńską, ale także nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Emitowane produkcje odnoszą się do relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów rodzin ofiar zbrodni.

W ramach poprzednich edycji przeglądu zaprezentowanych zostało łącznie 31 filmów, powstałych w Polsce, a także na Białorusi, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Danii, Rosji i USA. W tym roku pokazane zostaną kolejne trzy produkcje filmowe i będą to:

• Pokuta, reż. T. Abuładze, ZSRR 1984 r. - Film gruzińskiego reżysera Tengiza Abuładze powstał w 1984 roku, ale na ekrany wszedł dopiero w roku 1986. Wprowadzenie go do kin było wydarzeniem filmowym, ale też politycznym – było to jedno z pierwszych dzieł poruszających temat zbrodni stalinizmu. Film „Pokuta" to przypowieść o zbrodniach władzy, o gnębieniu i szykanowaniu ludzi, o skazywaniu ich na obozy i śmierć. Mimo posługiwania się alegorią sceny przesłuchań są głęboko poruszające. Jest to też opowieść – moralitet o odpowiedzialności za swoje czyny za życia, ale również po śmierci. Dzieło Abuładze było nominowane do nagrody Złoty Glob w kategorii film obcojęzyczny, zostało wyróżnione nagrodą FIPRESCI i Grand Prix w Cannes, a także otrzymało nominację do Złotej Palmy w Cannes.

• Epitafia Katyńskie, real. P. Brzezińska, M. Dancewicz, M. Drążewski, P. Pawlicki, P. Weychert, Polska 2010 r. - Epitafia Katyńskie to krótkie portrety filmowe wybranych ofiar Zbrodni Katyńskiej, nie tylko oficerów, ale także naukowców, lekarzy, nauczycieli, sportowców etc. Każdy z nich trwa około trzech minut i w poruszający sposób przedstawia indywidualne historie bohaterów. Opierając się m. in. na rodzinnych pamiątkach, listach obozowych i wspomnieniach krewnych, autorom udało się pokazać nie tylko dramatyczny los zamordowanych, ale także ich życie rodzinne, przedwojenne zajęcia, karierę zawodową, zasługi dla państwa. Dodatkowym walorem jest atrakcyjna forma wizualna produkcji.

Podczas przeglądu Echa Katynia zostanie wyemitowanych 9 wybranych odcinków o ofiarach Zbrodni Katyńskiej upamiętnionych w konkursie organizowanym przez IPN pt. „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy...".

Zapora, reż. K. Starczewski, Polska 2016 r.

Film „Zapora" w reżyserii pracownika BEP IPN, Konrada Starczewskiego, jest dokumentem poświęconym majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu. Na godzinny obraz składają się przede wszystkim wspomnienia podkomendnych „Zapory", jego kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Dobór tych osób oraz ich wypowiedzi czyni z filmu wartką, dramatyczną opowieść o jednym z najwybitniejszych dowódców partyzanckich Lubelszczyzny – cichociemnego, żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanego przez komunistów i skazanego przez nich na wieczną niepamięć.

Dokument powstał z fascynacji sylwetką „Zapory" i wypowiedziami ludzi, którzy go znali i opowiadali o jego przeszłości. Twórcy filmu postanowili urozmaicić jednak ten materiał, obrazując niektóre wydarzenia animacjami, wykorzystującymi najnowsze zdobycze techniki filmowej i komputerowej. W efekcie wyszło dzieło atrakcyjne wizualnie, interesujące również dla młodszego pokolenia.

• 13 kwietnia

godz. 18.00 - Dyskusja wprowadzająca do filmu z udziałem Janusza Gazdy i Michała Kurkiewicza – prowadzenie Karolina Wichowska.

godz. 18.30 - Pokuta, reż. T. Abuładze, ZSRR 1984, 155 min.

• 14 kwietnia

godz. 18.00 - Epitafia Katyńskie, real. P. Brzezińska, M. Dancewicz, M. Drążewski, P. Pawlicki, P. Weychert, Polska 2010., 28 min.

godz. 18.30 - Zapora, reż. K. Starczewski, Polska 2016, 67 min.

godz. 19.40 - Dyskusja z udziałem Jacka Pawłowicza i reżysera filmu Zapora, Konrada Starczewskiego – prowadzenie Karolina Wichowska.

Inicjatywa ma charakter edukacyjny. Od 8. kwietnia 2016 wejściówki są do odbioru w kasie kina.
Więcej na: www.muranow.gutekfilm.pl.

a