sobota, listopad 26, 2022
Follow Us
czwartek, 17 marzec 2016 00:00

Pokaz specjalny filmu "Carol" z wykładem Wojtka Wieteski Wyróżniony

Napisane przez Małgorzata Kostro-Olechowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na specjalny pokaz filmu "Carol" Todda Haynesa, który poprzedzi wykład Wojtka Wieteski na temat amerykańskiej fotografii lat 50. Kino Muranów w Warszawie zaprasza w sobotę 19 marca o godz. 18. Bilety w cenie 20 zł. Film "Carol" w kinach od 4 marca 2016.

Todd Haynes realizując film „Carol" złożył hołd jednemu z genialnych, lecz niedocenionych fotografów. Nie tylko sposób kadrowania, lecz nastrojowość i użycie koloru Haynes zapożyczył od Saula Leitera, w fabule „ożywają" wręcz konkretne zdjęcia. Reżyser, wraz z autorem zdjęć do filmu Edwardem Lachmanem, zainspirowali się także innymi fotografami, m.in. Vivian Meier, Helen Levitt. Jak wyglądała amerykańska fotografia lat 50., kim był Saul Leiter i dlaczego oczarował reżysera – dowiemy się z wykładu, który poprowadzi Wojtek Wieteska przed seansem filmu „Carol".

Plan wieczoru:
godz. 18 - początek wykładu
godz. 18.30 - początek projekcji filmu „Carol"

Wojtek Wieteska - jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Wyrósł z francuskiej szkoły fotografii reporterskiej; wypracował indywidualny styl z charakterystycznym, konceptualnym podejściem do rzeczywistości. Autorskie cykle fotograficzne wystawiał, m.in: w Starej Galerii ZPAF w Warszawie (Far West), Centrum Manggha w Krakowie (Tokyo), CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (N.Y.C.#02), w Yours Gallery w Warszawie (Stacja Warszawa, Flights 91_08), w galerii Atlas Sztuki w Łodzi (Jestem z Polski), w Leica Gallery w Warszawie (Nailing Love). Studiował historię sztuki i sztukę operatorską w Paryżu, Warszawie i Łodzi. W 2015 roku obronił doktorat na łódzkiej "Filmówce". Wykładał w Europejskiej Akademii Fotografii oraz w Akademii Teatralnej w Warszawie i w PWSFTviT w Łodzi. Obecnie uczy w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.

„Carol" to pełen emocji i wysmakowanych obrazów (Złota Żaba Camerimage dla Eda Lachmana za zdjęcia) melodramat z brawurowymi kobiecymi kreacjami. W rolach głównych występuje wyróżniona Oscarem Cate Blanchett („Blue Jasmine"), której partneruje nagrodzona w Cannes za najlepszą rolę żeńską jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia Rooney Mara („Dziewczyna z tatuażem").

„Carol" jest adaptacją słynnej powieści Patricii Highsmith w reżyserii Todda Haynesa, twórcy „I Am Not There", „Idola" i „Daleko od nieba". Akcja filmu skupia się na relacji dwóch kobiet: młodej, aspirującej fotografki oraz zamężnej dojrzałej kobiety, w której dorasta decyzja o rozwodzie. Poznają się przypadkowo w ogarniętym szałem bożonarodzeniowych zakupów Nowym Jorku. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w uczucie silniejsze, niż nakazy obyczajowe epoki, w której żyją.

Światowa premiera filmu odbyła się podczas ostatniego festiwalu filmowego w Cannes, gdzie Rooney Mara otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską. Film otrzymał pięć nominacji do Złotych Globów i rekordową liczbę nominacji do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA. Więcej na: www.gutekfilm.pl.

a