poniedziałek, maj 23, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/23295.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/23295
poniedziałek, 07 marzec 2016 00:00

Koncert Pasyjny na Kamionku Wyróżniony

Napisane przez www.sinfoniavarsovia.org
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek sopran Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek sopran http://www.sinfoniavarsovia.org

Na koncert pasyjny z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych organizatorzy zapraszają do Kościoła Konkatedralnego na Kamionku w czwartek 17 marca o godz. 19. Wystąpią Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek (sopran) i Wanda Franek (alt) z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii pod batutą Wojciecha Rodka. W programie koncertu znajdą się dzieła sprzyjające kontemplacji i modlitwie. Wstęp na koncert jest wolny.

W pierwszej części koncertu artyści wykonają „Jasności promieniste" Małe misterium na sopran i orkiestrę smyczkową skomponowane przez Mikołaja Góreckiego, syna słynnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego. Dzieło powstało w 2012 roku na zamówienie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W tym czteroczęściowym utworze pojawiają się fragmenty poezji Czesława Miłosza: wierszy „A jeżeli", „Ogrodnik", a w części kulminacyjnej – tytułowe „Jasności promieniste". Partię solową zaśpiewa sopranistka Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek.

Jednym z częściej wykonywanych utworów muzycznych w okresie Wielkiego Postu jest Stabat Mater Pergolesiego, które zabrzmi w drugiej części koncertu. Stabat Mater przedstawia mękę i śmierć Chrystusa z perspektywy stojącej pod krzyżem Matki Boskiej. Średniowieczna sekwencja wprowadzona przez Kościół Katolicki: Stabat Mater dolorosa, była wielokrotnie opracowywana muzycznie. Najsłynniejszym jest właśnie to, które w 1736 roku skomponował Giovanni Batista Pergolesi, włoski kompozytor, skrzypek i organista epoki baroku. Pergolesi pisał Stabat Mater, swój ostatni w pełni ukończony utwór, przebywając w zakonie franciszkanów w Pozzuoli. Kilka miesięcy później, po nawrocie gruźlicy kompozytor zmarł przedwcześnie, mając jedynie 26 lat.

Utwór przeznaczony jest na sopran, alt, orkiestrę smyczkową i basso continuo. Podczas koncertu w Kościele na Kamionku partie solowe zaśpiewają Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek i Wanda Franek, a towarzyszyć im będzie Sinfonia Varsovia pod batutą Wojciecha Rodka.

{gallery}23295{/gallery}

Szczegółowy program koncertu:

Mikołaj Górecki Jasności promieniste (Małe misterium na sopran i orkiestrę smyczkową); Giovanni Battista Pergolesi Stabat Mater
Wykonawcy: Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek sopran, Wanda Franek alt, Sinfonia Varsovia, Wojciech Rodek dyrygent.

Koncert pasyjny
Kościół Konkatedralny na Kamionku
17 marca 2016, godz. 19
Więcej na: www.sinfoniavarsovia.org.

a