środa, kwiecień 17, 2024
Follow Us
środa, 20 październik 2010 10:35

Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny - Anna Brzezińska powraca Wyróżniony

Napisane przez KW / SolarisNet.pl
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Wydawnictwo Runa zaprasza do świata między panem, wiedźmą i plebanem. Ksiegarnia wysyłkowa SorarisNet.pl zacheca do zakupu kśiążki najbardziej popularnej polskiej pisarki fantasy "Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny" Anny Brzezińskiej. Autorka jest mediewistką, a zarazem trzykrotną laureatką Nagrody im. Janusza Zajdla.
{jumi [*4]}Wilżyńska Dolina nie ma wielu powodów do sławy. Pleban załadował na drabiniasty wóz dobytek i gospodynię i niecnie zdezerterował. Władyka szuka chwały na bitewnych polach. Zdesperowani wieśniacy kryją się po krzakach. No, ale jest jeszcze wiedźma. Ginekologiczna znakomitość pięciu powiatów. Posiadaczka zaklęcia „piękna i młoda", kijów-samobijów, stada kur ziejących ogniem oraz cudownego remedium na hemoroidy.

Babunia Jagódka lubi proste życie. Święty spokój, gorzałkę i jurnego parobka. Ale wielki świat zewsząd wali do jej obejścia. Rycerstwo złośliwie urządza polowanie na smoka. Chłopstwo pod nieobecność feudała chce parcelować folwark. Syn najbogatszego gospodarza znajduje w pniu drzewa rusałkę i zakochuje się w niej na umór. Bogobojna gospodyni chce się pozbyć męża, a inna, wprost przeciwnie, chce ich mieć aż dwóch. A co najgorsze, prześladują ją dzieci, szukające w lesie swej matki-księżniczki, którą podobno porwała okrutna wiedźma.

Babunia Jagódka zna najskrytsze życzenia swoich zacnych sąsiadów. Czasami nawet je spełnia.

I właśnie dlatego trzeba się jej bać.

{jumi [*7]}

a