piątek, lipiec 30, 2021
Follow Us
poniedziałek, 29 luty 2016 00:00

Polska pamięta o Żołnierzach Wyklętych Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polska pamięta o Żołnierzach Wyklętych http://ipn.gov.pl/

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święto państwowe przypadające w dniu 1 marca, w rocznicę śmierci siedmiu przywódców Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ustanowione zostało dzięki inicjatywie ustawodawczej podjętej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

„Żołnierzami Wyklętymi" zwykło się nazywać żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy pięć lat okupacji niemieckiej zmuszeni byli zamienić na stalinowski reżim. Wyklęci przez komunistyczny system, nie złożyli broni. 1 marca w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. Za koniec ich zbrojnego oporu uznaje się datę zastrzelenia sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek" w Majdanie Kozic Górnych (gm. Piaski) 21 października 1963 roku.

W środę 24 lutego 2016 w Muzeum Wojska Polskiego otwarto wystawę prezentującą nie tylko sylwetki Żołnierzy Wyklętych, ale także ich oprawców. W tym również tych żyjących. Czasowa wystawa potrwa do 20 marca, organizowana jest pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza i przy udziale Fundacji Łączka i Instytutu Pamięci Narodowej.
Instytut Pamięci Narodowej jest organizatorem i współorganizatorem wielu wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Są to wystawy, koncerty, spotkania, wykłady publiczne, pokazy filmów, marsze, i wiele innych działań.

IPN jest partnerem strategicznym biegu „Tropem wilczym", wspierając tę inicjatywę już po raz trzeci. W pakietach startowych zawodników znajdzie się plakat filmowy oraz ulotki o bohaterach powojennego polskiego podziemia niepodległościowego. Bieg odbędzie się w ponad 100 miejscowościach nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Więcej na: http://www.zolnierzewykleci.pl oraz http://ipn.gov.pl/.

 

a