niedziela, styczeń 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

sobota, 30 styczeń 2016 00:00

Reżyser komedii "Barany. Islandzka opowieść" z wizytą w Polsce Wyróżniony

Napisane przez Małgorzata Kostro-Olechowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z okazji polskiej premiery filmu "Barany. Islandzka opowieść" do Polski przyjeżdża Grímur Hákonarson, reżyser filmu. Z Polską publicznością spotka się podczas dwóch premierowych pokazów filmu, w czwartek i piątek 4 i 5 lutego 2016.

• 4 lutego (czwartek), godz. 19 - Kino Muranów w Warszawie
• 5 lutego (piątek), godz. 20 - Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Opis filmu
Komediodramat Grimura Hákonarsona rozgrywa się w scenerii dalekiej Północy i opowiada historię dwóch braci, mieszkających na odludziu. Gummi (Sigurður Sigurjónsson) i Kiddi (Theodor Júlíusson) są rywalizującymi ze sobą hodowcami rzadkiej odmiany islandzkich owiec. Żyją w zgodzie z wielowiekową tradycją. Cenią ponad wszystko swoją wolność. A przy tym nie rozmawiają ze sobą od czterdziestu lat. Listy dostarczane z pomocą pasterskiego psa są jedyną formą ich sporadycznej komunikacji. Wieloletni braterski spór nabiera nowej siły, gdy nieprzewidziane zdarzenia zagrożą ich dotychczasowemu życiu.

„Barany. Islandzka opowieść" – islandzki kandydat do Oscara – jest przepełniony błyskotliwymi obserwacjami, ciepłem i ironicznym humorem. Reżyser przenikliwie ukazuje obraz ludzi broniących – czasem w uparty, a czasem w komiczny sposób – swojego stylu życia i niezależności. Film Hákonarsona to hymn na cześć przekornej ludzkiej natury, która w najtrudniejszej sytuacji potrafi zachować się w nieprzewidywalny, budzący podziw sposób. Finał „Baranów. Islandzkiej opowieści" – jedna z najbardziej wzruszających scen w kinie europejskim ostatnich lat – nie pozostawi nikogo obojętnym. "Barany. Islandzka opowieść" w kinach od 12 lutego 2016.

a