niedziela, czerwiec 04, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 19 styczeń 2016 00:00

Wrocław i San Sebastian: Europejskie Stolice Kultury 2016 (2) Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wrocław i San Sebastian: Europejskie Stolice Kultury 2016 (2) https://pl.wikipedia.org/

Europejskie Stolice Kultury to jeden z najbardziej prestiżowych projektów Unii Europejskiej. Zainicjowany w 1985 r. przez ówczesną grecką minister kultury Melinę Mercouri projekt jest najbardziej znaną inicjatywą kulturalną Europy. Tytuł ESK przyznawany się miastom na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego. Jest to dla nich wspaniała możliwość poprawy wizerunku, zaistnienia w świadomości międzynarodowej i przyciągnięcia większej liczby turystów. Europejskimi Stolicami Kultury w 2016 roku są Wrocław i San Sebastian (po baskijsku Donostia) stolica regionu Gipuzkoa w Kraju Basków.

San Sebastian
Stolica Kraju Basków to niewielkie (niecałe 200 tysięcy mieszkańców) miasto w północnej Hiszpanii. Założone zostało nad niewielką zatoką w kształcie muszli, którą zamykają dwa wzgórza: Monte Igueldo i Monte Urgull. Ze względu na malownicze położenie nazywane jest "perłą północy".
Najsłynniejszą imprezą kulturalną San Sebastian jest prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Filmowy o ponad 50-letniej historii. W styczniu każdego roku, w dniu św. Sebastiana, odbywa się tu festiwal zwany Tamborriada, podczas którego na ulice miasta wychodzi 25 tys. bębniarzy ubranych w wojskowe mundury sprzed lat, kiedy podczas najazdu francuskiego mieszkańcy San Sebastian wyszli na ulice i bębnieniem utrudniali życie francuskim żołnierzom. Przez 24-godziny trwa szalona zabawa w której uczestniczy całe miasto. W sierpniu natomiast podczas Wielkiego tygodnia Semana Grande odbywa się szereg imprez kulturalnych w tym sławny międzynarodowy konkurs sztucznych ogni.
Ponad miastem wznoszą się ruiny twierdzy Castillo de Santa Cruz de la Mota wzniesionej w XII wielu na szczycie wzgórza Monte Urgull, na której murach ustawiono zabytkowe działa oraz umieszczono olbrzymią figurę Chrystusa. Warto też odwiedzić XVI-wieczny kościół Sao Vincente przy Placu Konstytucji, na którym niegdyś odbywały się korridy, a balkony służyły jako loże, z których obserwowano walki.
Miasto słynie również z pięknych plaż oraz doskonałego jedzenia. To baskijskie miasto słusznie uważane jest za jedną ze stolic światowej gastronomii. Tutejsze restauracje szczycą się kilkunastoma gwiazdkami prestiżowego przewodnika Michelina. Tylko tu (i w Paryżu) znajdują się aż trzy restauracje wyróżnione trzema gwiazdkami! Przy wąskich uliczkach starówki mieści się mnóstwo barów serwujących pinxos, przekąsek w formir małych kanapeczek przypominających hiszpańskie tapas i restauracji a w nowszych dzielnicach miasta znaleźć można interesujące kawiarnie. Wzdłuż nadmorskiego bulwaru jest mnóstwo lokalnych knajpek, których główną specjalnością są świeżo złowione owoce morza i ryby.
Baskijskie San Sebastián swój program ESKultury rozpocznie 20 stycznia serią imprez odbywających się w ciągu pięciu dni które zakończy wielki miejski festyn, Tamborrada (święto bębnów). Oficjalna ceremonia otwarcia odbędzie się w sobotę 23 stycznia w sali
teatru Victoria Eugenia, po czym nastąpi koncert. Wystawa „Constelaciones Gaur" zostanie otwarta dzień wcześniej.
Program Donostia-San Sebastián 2016 Kultura na rzecz współistnienia (Cultura para la Convivencia) propaguje lepsze i ciekawsze sposoby życie dzięki sztuce i kulturze. Trzy głowne tematy zwane „latarniami morskimi" odzwierciedlają wartości leżące u podstaw programu: „Życie" (osoby i społeczeństwo), "Pokój" (szacunek i współistnienie) oraz „Głosy" (różnorodność i wzajemne zrozumienie). Najważniejsze punkty programu obejmują wystawę Tratado de Paz (Traktat Pokojowy), która ilustruje sposoby przedstawiania w Europie pokoju i przemocy; projekt "Wędrujące Ambasady" (Las embajadas itinerantes), dzięki któremu artyści różnych narodowości będą przybywać do San Sebastian statkiem, autobusem lub na rowerze, aby tworzyć i propagować tam dzieła sztuki stanowiące m.in. wyraz różnorodności językowej. W ramach programu „Fale Energii" (Olas de energía) finansowane będą projekty kulturalne proponowane przez cały rok przez samych obywateli i przez nich oceniane.

a