niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
czwartek, 14 styczeń 2016 00:00

Dramatyczny pomaga tworzyć Polski Język Migowy Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dramatyczny pomaga tworzyć Polski Język Migowy mat. pras.

Teatr Dramatyczny  wziął udział w projekcie TEATR NA MIGI, organizowanym przez Fundację Kultura Bez Barier. W ramach projektu zorganizowane zostały dwa spotkania warsztatowe dla osób niedosłyszących i niesłyszących („Popołudnie z patronem" oraz  „Od tekstu do spektaklu, czyli jak powstawał 'Szalbierz' Györgya Spiró".

Podczas spotkań opracowanych zostało dziesięć haseł ze słownika terminów teatralnych, które zostaną przetłumaczone na Polski Język Migowy. W pracę nad hasłami zaangażowała się młodzież biorąca udział w spotkaniach.


Popołudnie z patronem
Spotkanie, w trakcie którego przybliżona została historia Teatru Dramatycznego oraz sylwetki patronów dwóch scen teatru: Haliny Mikołajskiej – wybitnej aktorki oraz Gustawa Holoubka – wielkiego aktora, reżysera i wieloletniego dyrektora TD. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zwiedzić teatr (m.in. zaplecze sceny, garderobę, kulisy, salę prób), poznać proces powstawania przedstawienia i specyfikę pracy aktora. Jednym z punktów warsztatów była wizyta w Galerii Teatru Dramatycznego i obejrzenie wystawy „Swinarski w Dramatycznym". W trakcie warsztatów, wspólnie z uczestnikami organizatorzy starali się opracować następujące hasła: Gustaw Holoubek, monodram, foyer, antrakt, loża.

Od tekstu do spektaklu, czyli jak powstawał "Szalbierz" György Spiró
Podczas spotkania na Scenie im. Gustawa Holoubka uczestnicy obserwowali montaż scenografii do spektaklu „Szalbierz". Poznali historię Wojciecha Bogusławskiego, głównego bohatera sztuki  - „ojca sceny narodowej". Obserwowanie pracy montażystów było pretekstem do rozmowy na temat powstania spektaklu teatralnego. Warsztaty zostały wzbogacone rozmową z Aldoną Figurą, która opowiedziała o pracy reżysera. W czasie spotkania, wspólnie z uczestnikami organizatorzy starali się opracować następujące hasła: kulisy, proscenium, rekwizyt, krytyk teatralny, kostium.
Poniżej pierwsze efekty tych warsztatów:

a