wtorek, styczeń 31, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 06 styczeń 2016 00:00

Unikatowy projekt interdyscyplinarnych badań mumii Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Unikatowy projekt interdyscyplinarnych badań mumii http://www.rynekzdrowia.pl

Warsaw Mummy Project (Warszawski Projekt Interdyscyplinarnych Badań Mumii) ruszył w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea w Otwocku 15 grudnia 2015 roku. Jego celem jest przebadanie mumii egipskich ze zbiorów Muzeum Narodowego m. in. pod kątem występowania chorób nowotworowych. To największe na świecie przedsięwzięcie tego rodzaju.

Jego pierwszy etap obejmie badania nieinwazyjne za pomocą tomografii komputerowej i rentgena. Etap drugi będą stanowiły badania mikroinwazyjne.

W ramach etapu pierwszego badacze sprawdzą, czy mumie są autentyczne i co zawierają. Planowane jest wykorzystanie daktyloskopii i podoskopii (we współpracy z jednostką włoskich carabinieri) oraz analizy makroskopowej w celu ustalenia metody mumifikacji i określenia stanu zachowania tkanek.

Badania tomografem pozwolą odpowiedzieć na pytania o gatunek (badane będą także mumie zwierzęce) wiek i płeć mumii, ale będą także szansą na znalezienie śladów chorób występujących w starożytności, w tym chorób kośćca, schorzeń metabolicznych, zakaźnych, naczyniowych, odpasożytniczych, ale głównie - nowotworowych.

W ramach etapu drugiego pobrane zostaną metodami endoskopowymi niewielkie próbki mumii. Umożliwi to przeprowadzenie dokładnych analiz laboratoryjnych, w tym genetycznych z wykorzystaniem badań DNA.

Obrazy pozyskane podczas badań zostaną również wykorzystane do przeprowadzenia rekonstrukcji wyglądu zmumifikowanych osobników za życia.

Po pierwsze: bezpieczeństwo eksponatów
Projekt jest inicjatywą naukową grupy archeologów i bioarcheologów, obecnie doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego: Kamili Braulińskiej, Marzeny Ożarek-Szilke oraz Wojciecha Ejsmonda.

- Mamy największe w Polsce zbiory mumii (ok. 40 sztuk w różnym wieku). Chętnie udostępniamy je do badań także dlatego, że stosowana aparatura jest dla nich bezpieczna - mówiła we wtorek w Otwocku Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główny konserwator Muzeum Narodowego.

W ramach projektu przebadane zostaną łącznie 42 eksponaty: mumie ludzkie i zwierzęce oraz ich fragmenty, tj. dłonie, głowy, stopy. Część z nich jest depozytem Uniwersytetu Warszawskiego przekazanym Muzeum Narodowemu w Warszawie oraz depozytem Muzeum Etnograficznego (dłoń) i Luwru (kot, krokodyl, baran).
Więcej na: http://www.rynekzdrowia.pl/.

a