niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
poniedziałek, 30 listopad 2015 09:37

Targi Książki Historycznej i Nagroda KLIO Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Trwają 24. Targi Książki Historycznej (26-29 listopada 2015) w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie - Muzeum. Wstęp na Targi i wszystkie imprezy towarzyszące jest bezpłatny.

Targi Książki Historycznej to impreza o charakterze promocyjno-informacyjnym, cyklicznym (odbywa się, co roku) i niekomercyjnym (wstęp na targi jest bezpłatny). Towarzyszą jej liczne imprezy, spotkania autorskie, promocje książek oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych.

Oprócz wydawców książki historycznej, na Targach można odwiedzić również Salon Muzeów czy Salon Bibliotek. Targi są nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale także miejscem spotkań z wydawcami, wymiany doświadczeń i korzystnych zakupów.

W ramach XXIV Targów Książki Historycznej w Warszawie, 29 listopada 2015 odbyła się debata zatytułowana: ROK 1920. PRZEGRANE ZWYCIĘSTWO? W debacie udział wzięli: Piotr Gursztyn, Rafał Ziemkiewicz, Piotr Zychowicz.

Chcąc wyróżnić wkład polskich autorów w popularyzację historii oraz docenić wydawców literatury historycznej, niezależne Jury co roku w czasie Targów przyznaje Nagrodę KLIO w czterech kategoriach:

- autorskiej (indywidualny wkład autora w popularyzację historii),

- edytorskiej (dla wydawcy za wydawanie interesujących serii, cykli, itp.),

- monografii naukowej (merytoryczny wkład w poznawanie historii),

- innej, według uznania Jury lub sugestii sponsorów (np. varsaviana).

W skład Jury wchodzą wybitni historycy i osoby popularyzujące historię w mediach: prof. dr hab. Tomasz Kizwalter, prof. dr hab. Jan Kieniewicz, prof. dr hab. Henryk Samsonowicz, prof. dr hab. Tomasz Szarota, prof. dr hab. Janusz Tazbir, red. Marian Turski („Polityka"), red. Tomasz Łubieński („Nowe Książki").

Każdego roku na terenie sal targowych rozprowadzany jest Katalog Miłośników Książki Historycznej – podstawowe źródło wiedzy o nowościach i wyjątkowych tytułach z obszaru historii.

Targi organizowane są przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz Fundację Historia i Kultura i stanowią jeden z głównych celów statutowych obu tych podmiotów.
http://www.pwkh.pl.

a