poniedziałek, czerwiec 17, 2024
Follow Us
poniedziałek, 16 listopad 2015 00:00

Penderecki, Sladkovsky i Sinfonia Varsovia w Rosji Wyróżniony

Napisane przez Natalia Daca
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Penderecki, Sladkovsky  i Sinfonia Varsovia w Rosji Sinfonia Varsovia/fot.MirekPietruszynski

Orkiestra Sinfonia Varsovia wyrusza na tournée po Rosji. Wystąpi pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego i Alexandra Sladkovskiego. W programie koncertów, które odbędą się w Perm, Moskwie i Petersburgu, znajdą się m.in. dzieła Chopina, Moniuszki i Pendereckiego. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w ramach programu Promocja kultury polskiej za granicą.

Sinfonia Varsovia swoje koncerty w Rosji rozpocznie 15 listopada w leżącym u podnóża Uralu mieście Perm. W tamtejszej filharmonii orkiestra zagra pod batutą Alexandra Sladkovskiego. W programie koncertu znajdą się Uwertura fantastyczna „Bajka" Stanisława Moniuszki, VII Symfonia d-moll op.70 Antonína Dvořáka i I Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina. W roli solisty - Philipp Kopachevsky, młody rosyjski pianista, zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów.

17 listopada Sinfonia Varsovia wystąpi w słynnej Sali Koncertowej im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Tym razem za pulpitem dyrygenckim stanie dyrektor artystyczny orkiestry – Krzysztof Penderecki. Maestro dyrygować będzie swoim utworem: Concerto doppio per violino, viola e orchestra z udziałem rosyjskiego skrzypka Nikity Borisoglebskiego i ukraińskiego altowiolisty Maxima Rysanova. Zabrzmią też I Symfonia D-dur op.25 Klasyczna Siergieja Prokofiewa oraz VII Symfonia d-moll op.70 Antonína Dvořáka. Ten sam program artyści powtórzą dwa dni później w Sali Koncertowej Teatru Maryjskiego w Petersburgu.

Więcej na: www.sinfoniavarsovia.org.

a