wtorek, styczeń 31, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 13 listopad 2015 12:50

Zmarł bohater „Stawiam na Tolka Banana"

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zmarł bohater „Stawiam na Tolka Banana" http://www.filmweb.pl/

Nie żyje Sergiusz Lach, „Filipek" z popularnego w latach 70. serialu dla młodzieży „Stawiam na Tolka Banana" - podała http://m.niezalezna.pl/. Miał 54 lata. Odszedł kolejny, po tytułowym Tolku Bananie, bohater serialu. Jako Filipek Dulak parał się w nim m.in. handlem chomikami syryjskimi.

Wyemigrował do Szwecji w połowie lat 80., uzyskał obywatelstwo tego kraju i zamieszkał w Sztokholmie. Wcześniej działał w NSZZ „Solidarność". Na początku lat 80. dokumentował działalność „S" jako fotoreporter.

Klika ról dzieci zagrał w pierwszej połowie lat 70. Po raz pierwszy w 1972 r. w filmie fabularnym TV „Zniszczyć pirata" (Paweł Wilkosz). Po roli Filipka w siedmioodcinkowym serialu „Stawiam na Tolka Banana" zagrał jeszcze w dwóch obraz telewizyjnych („Ustępliwy kochanek" i „Nim powstanie rodzina" – część: „Oczekiwanie"). W 2009 r. - po niemal czterech dekadach od premiery serialu - w dziennikarskim rankingu polskich dziecięcych aktorów gazety „Fakt" Sergiusz Lach zajął dziesiąte miejsce.

Ostatni raz mogliśmy zobaczyć Sergiusza Lacha w 1995 r. w filmie dokumentalnym „Tolek Banan i inni", w którym – po latach – wystąpili dziecięcy bohaterowie serialu „Stawiam na Tolka Banana", opowiadając o swoich rolach w tym obrazie.

Więcej w tej kategorii: « "Pilecki" z GRAND PRIX To my Polacy! »

a