wtorek, styczeń 18, 2022
Follow Us
czwartek, 05 listopad 2015 09:01

Straszny Dwór i 50-lecie odbudowy Teatru Wielkiego

Napisane przez Ewa Ploplis
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Straszny Dwór i 50-lecie odbudowy Teatru Wielkiego fot. Ewa Ploplis

8 listopada w Teatrze Wielkim odbędzie się premiera „Strasznego Dworu" Stanisława Moniuszki. Premierowe przedstawienie „opery narodowej" otwiera obchody 50-lecia odbudowy Teatru Wielkiego.

Nowe spojrzenie na klasykę

Tym razem reżyserię „Strasznego Dworu", w oryginalnej polskiej wersji językowej z angielskimi napisami, powierzono reprezentantowi światowej ekstraklasy operowej Davidowi Pountneyowi. Zagraniczny reżyser zmierzył się z legendą „opery narodowej" i spojrzał na polskie dzieło okiem niezależnego obserwatora. Brytyjski wizjoner operowy próbuje odnaleźć inny klucz do arcydzieła. Przenosi akcję opery z Rzeczypospolitej sarmackiej w dwudziestolecie międzywojenne, moment pierwszego po okresie zaborów euforycznego zachłyśnięcia się Polaków wolnością. Jednocześnie buduje szereg żywych obrazów, które odnoszą się do jeszcze wtedy aktualnych ikon wizualnych przejętych z młodopolskich wizji malarskich Stanisława Wyspiańskiego czy Władysława Podkowińskiego.

50 lat sceny narodowej

Odbudowany z ruin drugiej wojny światowej gmach Teatru Wielkiego otwarto dla publiczności dokładnie 50 lat temu. Pierwszą premierą w nowym budynku, zaprojektowanym przez Bohdana Pniewskiego, był właśnie „Straszny dwór", dzieło uznane już sto lat wcześniej za narodowe, jedno z najważniejszych, jeśli chodzi o polską operę.

Nieprzypadkowo 19 listopada, czyli dokładnie pół wieku od otwarcia odbudowanego gmachu dyrekcja teatru zaplanowała inaugurację platformy streamingowej, łącząc historię i tożsamość Teatru Wielkiego z potrzebami współczesnego odbiorcy.

20 listopada w foyer Teatru zostanie zaprezentowana wystawa zdjęć Nicolas Grospierre 50/50. To fotograficzny projekt, w którym artysta podjął próbę uporządkowania przestrzeni gmachu tak, aby widz miał szansę zrozumieć, jak język architektury przekłada się na sposób funkcjonowania Teatru Wielkiego.

Z okazji jubileuszu zostaną także wydane kolejne publikacje z serii „Biblioteka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej". W listopadzie ukaże się również album 50/50 prezentujący architekturę Teatru Wielkiego w obiektywie Nicolasa Grospierre'a, wzbogacony o teksty.

Premiera Strasznego Dworu została zrealizowana przy wsparciu Funduszy norweskich i EOG pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

Kalendarz wydarzeń:

8 listopada br., godz. 18.00 – Stanisław Moniuszko, Straszny dwór – premiera.
19 listopada, godz. 19.00 – Stanisław Moniuszko, Straszny dwór - inauguracja platformy streamingowej TWON Platform
20 listopada, godz. 19.00 – wernisaż wystawy zdjęć Nicolas Grospierre 50/50.

a