środa, kwiecień 17, 2024
Follow Us
piątek, 30 październik 2015 15:34

Akcja Znicz 2015 Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Akcja Znicz 2015 https://opolska.policja.gov.pl

Tegoroczna akcja „Znicz" nie tylko na stołecznych drogach rozpocznie się 30 października i potrwa do poniedziałku 2 listopada. Największego natężenia ruchu policjanci w rejonie cmentarzy i na drogach prowadzących do nich spodziewają się w dzień uroczystości Wszystkich Świętych.

Policjanci przeprowadzą prewencyjne działania mające na celu eliminację negatywnych zachowań na drogach.  Wspólne patrole policjantów, strażników miejskich można spotkać w pobliżu cmentarzy. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość z jaką poruszają się po drogach. Apelują o bezpieczną, odpowiedzialną i ostrożną jazdę, a pieszym przypominaja o obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

Przy największych nekropoliach w miastach zmienia się organizacja ruchu – warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia. O ile jest to możliwe, lepiej korzystać z transportu publicznego – tak jest i szybciej i wygodniej.

W ramach akcji „Znicz" cmentarze, przystanki i targowiska patrolowane są również przez policjantów ubranych po cywilnemu, a funkcjonariusze w śmigłowcach patrolują autostrady, drogi ekspresowe oraz mniejsze drogi dojazdowe w okolicach cmentarzy. W zabezpieczeniach uczestniczą funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, straży miejskich i gminnych oraz Straży Ochrony Kolei.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Akcja „Znicz 2015" - największe zabezpieczenie w skali kraju potrwa 4 dni: od piątku 30 października do poniedziałku 2 listopada. Więcej na: http://www.policja.pl.

a