czwartek, luty 09, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 28 październik 2015 00:00

Pierwsi laureaci Europejskich Nagród Filmowych Wyróżniony

Napisane przez Małgorzata Kostro-Olechowska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła pierwszych laureatów tegorocznej 28. edycji Europejskich Nagród Filmowych. 7-osobowe jury w pierwszej kolejności przyznało nagrody za zdjęcia, montaż, scenografię, kostiumy, muzykę oraz dźwięk. Wśród laureatów znalazły się 2 tytuły spośród zimowych premier Gutek Film - "Duke of Burgundy. Reguły pożądania" oraz "Zupełnie Nowy Testament".

Nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Kompozytora otrzymał brytyjsko-kanadyjski duet Cat's Eyes za ścieżkę dźwiękową do filmu "Duke of Burgundy. Reguły pożądania" Petera Stricklanda za "odważne i śmiałe podejście do ścieżki dźwiękowej do filmu, pokazujące muzyczny talent i zrozumienie współdziałania muzyki z obrazem". Film "Duke of Burgundy. Reguły pożądania" trafi do polskich kin 4 grudnia 2015 roku.

Nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Scenografa otrzymała Sylvie Olivé za film "Zupełnie Nowy Testament" w reż. Jaco van Dormaela. Jury doceniło, że "scenografia wspiera opowiadaną w filmie historię w piękny, zabawny i artystyczny sposób, łącząc realizm z surrealizmem i szczyptą ironicznej fantazji". Film w kinach od 1 stycznia 2016 roku.

Nominacje do Europejskich Nagród Filmowych w pozostałych kategoriach (najlepszy film, komedia, reżyser, scenarzysta, aktorka oraz aktor) zostaną ogłoszone 7 listopada podczas MFF w Sewilli. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 grudnia w Berlinie.

Opis filmu „Duke of Burgundy. Reguły pożądania"

W świecie bez mężczyzn, w zamku ukrytym pośród lasów, dwie piękne, zakochane w sobie kobiety prowadzą erotyczną grę, testując granice swojego związku. Utrzymanie miłosnego napięcia wymaga od nich skrzętnego przestrzegania intymnych i coraz to bardziej ekscentrycznych rytuałów. Subtelna, hipnotyczna, porażająca wizualnie opowieść o powiązaniach miedzy miłością i pożądaniem.

Największym plusem „Duke of Burgundy. Reguły pożądania" jest nieobecność na ekranie mężczyzn, dzięki czemu film bezproblemowo zdaje test Bechdel. W trzecim fabularnym filmie Petera Stricklanda, autora znakomitego „Berberian Sound Studio", obserwujemy postępy perwersji: w pięknym pałacu kochanki oddają się sado-masochistycznemu teatrowi, odgrywają role, z których coraz trudniej im wyjść. Kobiecy świat nie jest jednak zredukowany do erotycznego wymiaru. Zostaje w nim jeszcze wiele miejsca na pasję, miłość i owady, bo Cynthia, grana przez znaną z serialu „Rząd" Sidse Babett Knudsen, jest entomolożką. Film Stricklanda sprawnie krąży między estetykami, nie przyklejając się do żadnej. (...) W znacznie większym stopniu niż o uległości, jest to film o odgrywaniu ról i niemożności wyjścia z nich. Na uwagę, poza świetnie poprowadzoną i zaskakująca narracją, zasługuje też niepokojąca muzyka zespołu Cat's Eyes.
Bartosz Sadulski, onet.pl

"Duke of Burgundy. Reguły pożądania" w kinach od 4 grudnia 2015.

a