Wydrukuj tę stronę
wtorek, 27 październik 2015 00:00

Arcydzieła Schuberta i Brahmsa podczas koncertu łączącego pokolenia Wyróżniony

Napisane przez Natalia Daca
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Arcydzieła Schuberta i Brahmsa podczas koncertu łączącego pokolenia http://www.estheryooviolin.com/

Niezwykły koncert łączący pokolenia odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w środę 4 listopada 2015 roku o godz. 19. Wyróżniona tytułem „BBC New Generation Artist" skrzypaczka Esther Yoo i doświadczony artysta Augustin Dumay, wystąpią z Sinfonią Varsovią w Warszawie. W programie koncertu arcydzieła Schuberta i Brahmsa.

Koncert otworzy wykonanie Entr'acte nr 3 z muzyki do baletu „Rosamunde" Franza Schuberta. Kompozytor został poproszony o napisanie muzyki do widowiska dramatycznego pt. „Rosamunda, księżniczka Cypru" autorstwa Wilhelminy von Chézy. Dzieło powstało w 1823 roku i jeszcze w grudniu tego samego roku odbyło się jego prawykonanie w Wiedniu. Po dwóch przestawieniach balet zszedł ze sceny, ale pełna świeżych i wdzięcznych melodii kompozycja Schuberta przetrwała. Nie jest jednak tak popularna, jak kolejny punkt programu koncertu Sinfonii Varsovii pod batutą Augustina Dumaya – Symfonia Niedokończona.

Dopiero w 1865 roku, 37 lat po śmierci Schuberta odkryto manuskrypt jego kompozycji i po raz pierwszy wykonano słynną VIII Symfonię Niedokończoną. Symfonia h-moll składa się jedynie z dwóch części i z tego powodu została nazwana Niedokończoną. Prawdopodobnie Schubert zaniechał komponowania dalszych części uważając, iż koncepcja dzieła tego nie wymaga. Symfonię tę charakteryzuje subtelny artyzm, wyjątkowa koncentracja wyrazu i lapidarność struktury formalnej, o której sam Brahms powiedział: „...jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym".

Mistrzowskie dzieło - Koncert skrzypcowy D-dur, skomponował Brahms w 1878 roku. Dedykował je swojemu przyjacielowi, Józefowi Joachimowi, sławnemu skrzypkowi, który pierwszy raz wykonał koncert wraz z kompozytorem w roli dyrygenta, w lipskim Gewandhaus w Nowy Rok 1879. Koncert przypominjący symfonię ze współdziałaniem instrumentu solowego, uznany jest za jedno z największych arcydzieł literatury skrzypcowej i najwyższe wyzwanie dla możliwości technicznych i interpretacyjnych w partii solowej, które w drugiej części koncertu podejmie Esther Yoo. To młoda amerykańska skrzypaczka koreańskiego pochodzenia, która wychowała się w Europie. Urodzona w 1994 roku artystka gra na instrumencie „Książę Oboleński" Stradivariusa z 1704 roku, użyczonym przez hojnego prywatnego kolekcjonera.

Mimo młodego wieku, Esther Yoo występowała już ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami, m.in. z legendarnym Lorinem Maazelem. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła mając zaledwie cztery lata. W wieku szesnastu lat stała się najmłodszą laureatką 10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Sibeliusa (2010). W 2012 roku została również jedną z najmłodszych laureatek Konkursu im. Królowej Elżbiety.

Przeciwwagą do młodego wieku solistki będzie doświadczenie skrzypka i dyrygenta Augustina Dumaya. Choć krytycy na całym świecie stawiają Augustina Dumaya (ur. 1949) w jednym rzędzie z największymi skrzypkami XX wieku, artysta od dekady coraz częściej prowadzi aktywną działalność dyrygencką. W takiej też roli wystąpi podczas koncertu 4 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Warto wspomnieć, że w maju 2015 roku ukazała się płyta z nagraniem Koncertu skrzypcowego Beethovena, z Dumayem w roli skrzypka i dyrygenta. Towarzyszyła mu Sinfonia Varsovia.

W programie koncertu: Franz Schubert Entr'acte nr 3 z muzyki do dramatu „Rosamunde" D.787; Franz Schubert VIII Symfonia h-moll „Niedokończona" D.759; Johannes Brahms Koncert skrzypcowy D-dur op.77.

Wykonawcy: Esther Yoo skrzypce; Sinfonia Varsovia; Augustin Dumay dyrygent.

{gallery}22329{/gallery}

Bilety w cenie 40 zł dostępne na stronie: www.sklep.polskieradio.pl. Więcej na: www.sinfoniavarsovia.org.

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL