niedziela, czerwiec 13, 2021
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/22329.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/22329
wtorek, 27 październik 2015 00:00

Arcydzieła Schuberta i Brahmsa podczas koncertu łączącego pokolenia Wyróżniony

Napisane przez Natalia Daca
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Arcydzieła Schuberta i Brahmsa podczas koncertu łączącego pokolenia http://www.estheryooviolin.com/

Niezwykły koncert łączący pokolenia odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie w środę 4 listopada 2015 roku o godz. 19. Wyróżniona tytułem „BBC New Generation Artist" skrzypaczka Esther Yoo i doświadczony artysta Augustin Dumay, wystąpią z Sinfonią Varsovią w Warszawie. W programie koncertu arcydzieła Schuberta i Brahmsa.

Koncert otworzy wykonanie Entr'acte nr 3 z muzyki do baletu „Rosamunde" Franza Schuberta. Kompozytor został poproszony o napisanie muzyki do widowiska dramatycznego pt. „Rosamunda, księżniczka Cypru" autorstwa Wilhelminy von Chézy. Dzieło powstało w 1823 roku i jeszcze w grudniu tego samego roku odbyło się jego prawykonanie w Wiedniu. Po dwóch przestawieniach balet zszedł ze sceny, ale pełna świeżych i wdzięcznych melodii kompozycja Schuberta przetrwała. Nie jest jednak tak popularna, jak kolejny punkt programu koncertu Sinfonii Varsovii pod batutą Augustina Dumaya – Symfonia Niedokończona.

Dopiero w 1865 roku, 37 lat po śmierci Schuberta odkryto manuskrypt jego kompozycji i po raz pierwszy wykonano słynną VIII Symfonię Niedokończoną. Symfonia h-moll składa się jedynie z dwóch części i z tego powodu została nazwana Niedokończoną. Prawdopodobnie Schubert zaniechał komponowania dalszych części uważając, iż koncepcja dzieła tego nie wymaga. Symfonię tę charakteryzuje subtelny artyzm, wyjątkowa koncentracja wyrazu i lapidarność struktury formalnej, o której sam Brahms powiedział: „...jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, wierzcie mi, żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym".

Mistrzowskie dzieło - Koncert skrzypcowy D-dur, skomponował Brahms w 1878 roku. Dedykował je swojemu przyjacielowi, Józefowi Joachimowi, sławnemu skrzypkowi, który pierwszy raz wykonał koncert wraz z kompozytorem w roli dyrygenta, w lipskim Gewandhaus w Nowy Rok 1879. Koncert przypominjący symfonię ze współdziałaniem instrumentu solowego, uznany jest za jedno z największych arcydzieł literatury skrzypcowej i najwyższe wyzwanie dla możliwości technicznych i interpretacyjnych w partii solowej, które w drugiej części koncertu podejmie Esther Yoo. To młoda amerykańska skrzypaczka koreańskiego pochodzenia, która wychowała się w Europie. Urodzona w 1994 roku artystka gra na instrumencie „Książę Oboleński" Stradivariusa z 1704 roku, użyczonym przez hojnego prywatnego kolekcjonera.

Mimo młodego wieku, Esther Yoo występowała już ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami, m.in. z legendarnym Lorinem Maazelem. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła mając zaledwie cztery lata. W wieku szesnastu lat stała się najmłodszą laureatką 10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Sibeliusa (2010). W 2012 roku została również jedną z najmłodszych laureatek Konkursu im. Królowej Elżbiety.

Przeciwwagą do młodego wieku solistki będzie doświadczenie skrzypka i dyrygenta Augustina Dumaya. Choć krytycy na całym świecie stawiają Augustina Dumaya (ur. 1949) w jednym rzędzie z największymi skrzypkami XX wieku, artysta od dekady coraz częściej prowadzi aktywną działalność dyrygencką. W takiej też roli wystąpi podczas koncertu 4 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Warto wspomnieć, że w maju 2015 roku ukazała się płyta z nagraniem Koncertu skrzypcowego Beethovena, z Dumayem w roli skrzypka i dyrygenta. Towarzyszyła mu Sinfonia Varsovia.

W programie koncertu: Franz Schubert Entr'acte nr 3 z muzyki do dramatu „Rosamunde" D.787; Franz Schubert VIII Symfonia h-moll „Niedokończona" D.759; Johannes Brahms Koncert skrzypcowy D-dur op.77.

Wykonawcy: Esther Yoo skrzypce; Sinfonia Varsovia; Augustin Dumay dyrygent.

{gallery}22329{/gallery}

Bilety w cenie 40 zł dostępne na stronie: www.sklep.polskieradio.pl. Więcej na: www.sinfoniavarsovia.org.

a