wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
czwartek, 22 październik 2015 00:00

Zgoda na życie Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zgoda na życie http://www.rynekzdrowia.pl

Na pośmiertną transplantację narządów zgadza się więcej niż połowa Polaków, ale tylko co piąty rozmawiał na ten temat z bliskimi - pokazują badania przeprowadzone w ramach kampanii "Zgoda na życie". Kampania ta ma zachęcać do deklarowania swojej woli dotyczącej dawstwa narządów.

Kampanię "Zgoda na życie", organizowaną przez resort zdrowia, zainaugurowano 20 października 2015. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy na temat transplantacji i dawstwa narządów po śmierci.

- Róbmy wszystko, by nie zabierać narządów do nieba, one muszą służyć potrzebującym na ziemi - apelował minister zdrowia Marian Zembala w nagraniu upublicznionym podczas wtorkowej konferencji prasowej. Donacja - jak podkreślał - powinna się rozwijać, by można było przeszczepiać pacjentom w Polsce np. nerki, wątroby, serca, płuca, rogówki, trzustki, jelita.

Tylko 17 proc. Polaków orientuje się, jakie przepisy dotyczące pobierania komórek, tkanek i narządów obowiązują w Polsce. Dla wielu osób nie jest oczywiste, w którym momencie następuje śmierć człowieka - aż 35 proc. ankietowanych wskazało jako ostateczny moment zgonu ustanie pracy serca, a nie śmierci mózgu.

Polskie prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli zmarły nie zgłosił za życia swojego sprzeciwu. W praktyce często dochodzi do sytuacji, że organy nie są pobierane od zmarłego dawcy ze względu na sprzeciw bliskich osób. W świetle przepisów, jeśli przynajmniej dwie osoby bliskie złożą pisemne negatywne oświadczenie, nie ma możliwości pobrania od zmarłego narządów.

"Wyrażając zgodę na pobranie po śmierci Twoich tkanek i narządów do przeszczepienia, możesz uratować komuś życie. To do Ciebie należy ostatnie słowo. Poinformuj bliskich o swojej decyzji. Nie ma na to lepszego miejsca niż tu i teraz" - wzywają autorzy kampanii.

Więcej na: www.zgodanazycie.pl i http://www.rynekzdrowia.pl.

a