sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
czwartek, 15 październik 2015 00:00

FORGOTTEN BY WORLD. Wojna na Ukrainie oczami dzieci Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„...FORGOTTEN BY WORLD" – pod tym hasłem odbędzie się wystawa zdjęć znanych i cenionych fotoreporterów ze wschodniej Europy. Ekspozycja zawiera poruszające fotografie z wojny we wschodnich rejonach Ukrainy, obrazujące sytuację żyjących tam ludzi. Podczas wernisażu - 22 października na Zamku Królewskim - odbędzie się aukcja wybranych zdjęć z wystawy z autografami autorów oraz cennych przedmiotów ofiarowanych przez znanych artystów, sportowców i dziennikarzy. Całkowity dochód z wystawy oraz aukcji zostanie przeznaczony na leczenie dzieci z terenów ogarniętych konfliktem i pomoc w ich powrocie do normalności.

Projekt „...FORGOTTEN BY WORLD" jest wynikiem współpracy Fundacji LAMBRE oraz Stowarzyszenia EXPATRIA, których przedstawiciele widzieli na własne oczy, ogrom cierpienia spowodowanego działaniami wojennymi na Ukrainie i postanowili zareagować. Inicjatywa ma na celu zebranie funduszy na leczenie w Polsce 19 ukraińskich dzieci z terenów ogarniętych konfliktem zbrojnym.

Szacuje się, że od początku konfliktu we wschodnich rejonach Ukrainy 68 dzieci zostało zabitych, 186 raniono, a ponad 183 tysiące dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów zabierając im dostęp do podstawowych usług, w tym edukacji.

- Chcemy, by świat nie zapomniał, że już drugi rok na Ukrainie trwają walki i odbywa się niszczenie miast, zamieszkałych osiedli, giną mieszkańcy, w tym starcy, kobiety i dzieci. Chcemy również pomóc powstrzymać narastającą wrogość i konflikty również w innych regionach świata – podkreśla Maciej Mongird z Fundacji LAMBRE.

Na wystawie znajdą się zdjęcia znakomitych fotoreporterów. Nad całością od strony artystycznej czuwa Jakub Szymczuk – laureat Grand Press Photo 2014 za zdjęcie zrobione podczas tragicznych wydarzeń na Majdanie. Wśród autorów zdjęć znajdują się: Agata Grzybowska – POLSKA, Maxim Dondyuk – UKRAINA, Ludek Ondruska – CZECHY, Jakub Kamiński – POLSKA, Sergey Ponomarev – ROSJA, Alexander Zamlianichenko – ROSJA.

Podczas wernisażu zostanie również zaprezentowany film dokumentalny Luděka Ondruška obrazujący ukraiński konflikt zimą 2014 r. W zebranych przez siebie materiałach koncentruje się na cierpieniu ludności cywilnej, przede wszystkim dzieci, które przeżyły strach bombardowań, były zmuszone opuścić swoje domy i próbują odnaleźć się w nowym miejscu, jakim jest ośrodek dla uchodźców. Pokazuje ogrom zniszczeń i cierpienie mieszkańców Donbasu.

Zamek Królewski w Warszawie
22 października, godz. 19

a