Superksiężyć – tak określany jest nasz satelita w perygeum. A co to dokładnie oznacza? Księżyc – porusza się po orbicie, która nie jest idealnym okręgiem lecz elipsą. To powoduje, że odległość Srebrnego Globu od Ziemi zmienia się od 363104 kilometrów w perygeum (najbliższy punkt orbity) do 405696 kilometrów w apogeum (najdalszy punkt orbity).
Zmienna odległość od Ziemi, powoduje zmiany wielkości tarczy Księżyca na naszym niebie. Księżyc w apogeum ma średnicę kątową wynoszącą 29 minut i 55 sekund, a w perygeum aż 33 minuty i 28 sekund.
W rezultacie w nocy z 27 na 28 września br. podczas superpełni na niebie pojawi się jaśniejszy i większy o 14 proc. niż podczas typowej pełni Księżyc. Zmiany rozmiarów Księżyca można więc zauważyć gołym okiem.
A skąd Krwawy Superksiężyc? Krwawy Superksiężyc występuje wtedy, kiedy całkowite zaćmienie Księżyca pokryje się z jego perygeum.
Zjawisko zaćmienia Księżyca ma miejsce wówczas, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Ziemia i Księżyc. Księżyc wchodzi w cień Ziem, zmieniając barwę swej tarczy na coraz ciemniejszy, czerwony odcień. Kolor ten jest spowodowany przejściem światła słonecznego przez ziemską atmosferę, która zachowuje się jak soczewka zakrzywiająca bieg światła. Działa również jak filtr, przepuszczając więcej światła czerwonego niż niebieskiego, co sprawia, że Księżyc podczas zaćmienia przybiera rudą barwę.
Więcej na: http://www.ekologia.pl/.