piątek, grudzień 09, 2022
Follow Us
środa, 02 wrzesień 2015 16:14

"Pilecki" - historia bohatera Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Pilecki" - historia bohatera https://pl.wikipedia.org/

Film "Pilecki" w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego do regularnej dystrybucji kinowej trafi 25 września 2015 roku. Data ta została wybrana nieprzypadkowo. 75 lat temu, 19 września 1940 Witold Pilecki dobrowolnie dał się schwytać Niemcom podczas łapanki w alei Wojska Polskiego 40 w Warszawie. Potem - zgodnie ze swoim planem - trafił do obozu Auschwitz, by zaświadczyć o ludobójstwie i stworzyć ruch oporu. Stowarzyszenie Auschwitz Memento pisze na swojej stronie: Nie godzimy się na narodową niepamięć! Europa nie może nie wiedzieć! Polska musi pamiętać!

W 2012 roku Stowarzyszenie Auschwitz Memento zorganizowało ogólnopolską akcję „Projekt: Pilecki" mającą na celu zebranie pieniędzy na film dokumentalny o rotmistrzu Pileckim. Przy okazji przeprowadzono wiele akcji przypominających jego działalność i popularyzujących tę postać wśród Polaków. Projekt ten został uznany za "Historyczne Wydarzenie Roku" w konkursie ogłoszonym przez Muzeum Historii Polski, nagrodę wręczono 26 maja 2015 roku.

Na apel o dobrowolne wpłaty (w wysokości 100,00 złotych) skierowany do posłów i senatorów odpowiedziało zaledwie sześć osób, a spośród samorządowców niecałe dziesięć. Film powstał dzięki pieniądzom przekazanym przez 2500 prywatnych osób. Pokaz filmu oraz spotkanie z twórcami - poprowadzone przez Annę Popek - zorganizowano w warszawskim kinie Atlantic.


"Heroiczny czyn, jakim było dobrowolne i celowe poddanie się uwięzieniu w KL Auschwitz, a także powojenny, okupiony śmiercią powrót do Ojczyzny stawiają Witolda Pileckiego wśród najodważniejszych ludzi na świecie i powinny stać się dla Europy i świata wzorem bohaterstwa oraz symbolem oporu przeciw systemom totalitarnym. Pilecki został bowiem, jak wielu Polaków, poddany straszliwej próbie niszczącej machiny systemu hitlerowskiego, a po wojnie stalinowskiego. Z obydwu tych prób wyszedł zwycięsko, choć za swoją postawę zapłacił życiem."
Źródło:  https://pl.wikipedia.org.

Świetnie uzupełnia film książka, wydana przez Wydawnictwo Znak Horyzont, pt. "Pilecki. Śladami mojego taty". Jest wywiadem rzeką przeprowadzonym przez Bogdana Wasztyla i Mirosława Krzyszkowskiego z synem Rotmistrza Andrzejem Pileckim. Syn rotmistrza Pileckiego ma dziś 83 lata. Nie musi już i nie chce milczeć. Rusza śladami ojca. Trafia do miejsc, które pamiętają Witolda. I daje świadectwo o życiu jednego z największych polskich patriotów.

Raporty Pileckiego (http://www.polandpolska.org/dokumenty/witold/raport-witolda-1945.htm) z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau autorstwa Witolda Pileckiego, napisane zostały po jego ucieczce z obozu. Obok raportów Karskiego są pierwszym źródłem na temat Holokaustu na świecie oraz cennym świadectwem dokumentalnym (https://pl.wikipedia.org/wiki/Raporty_Pileckiego).

Więcej na: http://www.projektpilecki.pl i http://www.auschwitzmemento.pl/.

a