środa, listopad 29, 2023
Follow Us
piątek, 04 wrzesień 2015 00:00

Wernisaż wystawy "Z Orłem Białym przez wieki" Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wernisaż wystawy "Z Orłem Białym przez wieki" www.muzeum-niepodleglosci.pl

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy "Z Orłem Białym przez wieki" - symbolem władców, państwa i narodu - w czwartek 10 września br.  Jest to nowa odsłona wystawy otwartej w 2007 roku, która od początku funkcjonowania cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego mogliśmy rozbudować i znacznie wzbogacić naszą wystawę pod względem merytorycznym, wystawienniczym oraz różnorodności form przekazu. Dzięki dodatkowym elementom oraz większej przestrzeni mogliśmy sprawić że wystaw będzie przyjemniejsza w odbiorze. Zastosowanie łatwo dostępnych kopii wielu eksponatów umożliwi wejście widza w interakcję z przedmiotem oraz będzie pomocne dla osób z dysfunkcją wzroku.
Dumny znak Orła Białego ze złotą koroną i potężnym dziobem, z szeroko rozpostartymi skrzydłami, fantazyjnym ogonem i groźnymi szponami towarzyszy nam przy wielu okazjach. Jest obecny zarówno w podniosłych momentach uroczystości, jak i w zupełnie powszednich sytuacjach. Widzimy go więc w herbie państwowym, na tablicach urzędów, w szkolnej klasie, na strojach sportowców, monetach i banknotach. Odnajdujemy go czasem ze zdziwieniem na zabytkach w formie nieco odmiennej od tej, do której przywykliśmy. Ten znak ma długą historię, która splata się z dziejami naszego państwa i narodu. Na wystawie chcielibyśmy przedstawić tę fascynującą historię, wzbogacając ją o kontekst ludzi, miejsc i wydarzeń.
Odwiedzając wystawę poznają Państwo dzieje Orła Białego od czasów legendarnych, poprzez formy przedheraldyczne, czy różne ujęcia stylistyczne kolejnych epok. Najcenniejsze na wystawie są zbiory własne Muzeum Niepodległości przedstawiające zarówno artystyczne, jak i użytkowe formy Orła Białego z ostatnich dwustu lat.

Więcej na: http://muzeum-niepodleglosci.pl.

a