Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego mogliśmy rozbudować i znacznie wzbogacić naszą wystawę pod względem merytorycznym, wystawienniczym oraz różnorodności form przekazu. Dzięki dodatkowym elementom oraz większej przestrzeni mogliśmy sprawić że wystaw będzie przyjemniejsza w odbiorze. Zastosowanie łatwo dostępnych kopii wielu eksponatów umożliwi wejście widza w interakcję z przedmiotem oraz będzie pomocne dla osób z dysfunkcją wzroku.
Dumny znak Orła Białego ze złotą koroną i potężnym dziobem, z szeroko rozpostartymi skrzydłami, fantazyjnym ogonem i groźnymi szponami towarzyszy nam przy wielu okazjach. Jest obecny zarówno w podniosłych momentach uroczystości, jak i w zupełnie powszednich sytuacjach. Widzimy go więc w herbie państwowym, na tablicach urzędów, w szkolnej klasie, na strojach sportowców, monetach i banknotach. Odnajdujemy go czasem ze zdziwieniem na zabytkach w formie nieco odmiennej od tej, do której przywykliśmy. Ten znak ma długą historię, która splata się z dziejami naszego państwa i narodu. Na wystawie chcielibyśmy przedstawić tę fascynującą historię, wzbogacając ją o kontekst ludzi, miejsc i wydarzeń.
Odwiedzając wystawę poznają Państwo dzieje Orła Białego od czasów legendarnych, poprzez formy przedheraldyczne, czy różne ujęcia stylistyczne kolejnych epok. Najcenniejsze na wystawie są zbiory własne Muzeum Niepodległości przedstawiające zarówno artystyczne, jak i użytkowe formy Orła Białego z ostatnich dwustu lat.
Więcej na: http://muzeum-niepodleglosci.pl.