wtorek, kwiecień 20, 2021
Follow Us
czwartek, 30 lipiec 2015 13:31

„Nasza klasa" na Weneckim Biennale Wyróżniony

Napisane przez Informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
„Nasza klasa" na Weneckim Biennale Mat. pras.

Litewski reżyser Oskaras Koršunovas prowadzi warsztaty z „Naszej klasy" Tadeusza Słobodzianka na Biennale Teatralnym w Wenecji. W ostatnich latach jedynym polskim akcentem teatralnym na Biennale był spektakl „Rodzeństwo" w reżyserii Krystiana Lupy.

„Czym jest współczesna dramaturgia? Dziś to niekoniecznie napisana sztuka. Dramaturgia jest współczesna wówczas, gdy prowokuje nowy język teatru, kiedy wymusza nowe formy teatralne." – mówi Oskaras Koršunovas. Reżyser w zeszłym roku na Biennale analizował „Mewę" Czechowa, a w tym zaprosił do pracy 15 aktorów, by pracować z nimi nad „Naszą klasą" Słobodzianka. Warsztaty potrwają od 30 lipca do 2 sierpnia 2015 roku.
43. Międzynarodowy Festiwal Teatralny na Weneckim Biennale odbywa się od 30. lipca do 9. sierpnia 2015. Główną ideą Festiwalu jest umożliwienie młodym artystom i widzom kontaktu z wybitnymi twórcami teatralnymi. W trakcie Festiwalu będzie można zobaczyć spektakle m.in.: Thomasa Ostermeiera, Jana Lauwersa, Romeo Castellucciego, Christophera Marthalera, Falka Richtera i Oskara Koršunovasa. Warsztaty poprowadzą m.in.: Yasmina Reza, Mark Ravenhill i Pascal Rambert.
Oskaras Koršunovas to jeden z najciekawszych współczesnych reżyserów. Wystawia m. in.: na Litwie, w Rosji, Szwecji i Norwegii. Zdobywca wielu nagród za reżyserię (m.in.: First Fringe i Herald Angels w Edynburgu, Europe Theatre Prize for New Realities, nagrody na Festiwalu „Kontakt" w Toruniu, nagrody dla najlepszego reżysera sezonu w Norwegii i na Litwie). W 1998 roku założył Teatr Oskarasa Koršunovasa, w którym repertuar oparty jest na współczesnym dramacie i klasyce. W ujęciu reżysera współczesny teatr powinien odbijać teraźniejszość, a czasem również przepowiadać przyszłość (i ostrzegać nas przed nią).
„Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka to najczęściej obecnie wystawiana na świecie polska sztuka. Od prapremiery w londyńskim National Theatre w 2009 r. sztuka była grana w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (w Filadelfii, Waszyngtonie, Minnesocie, Los Angeles, Pittsburgu, Chicago), Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Japonii, Brazylii, Szwecji, Izraelu, na Węgrzech, Litwie, i Danii. Polska premiera odbyła się w Teatrze na Woli w reżyserii Ondreja Spišaka, który za ten spektakl został nagrodzony Feliksem Warszawskim 2011. W 2012 r. budapesztańska „Nasza klasa" w reżyserii Gabra Mate otrzymała Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy spektakl sezonu na Węgrzech, w Tokio zdobyła Wielką Nagrodę Teatralną Yomiuri za najlepszy spektakl 2013, na Litwie nagrodę krytyków za najlepsze przedstawienie sezonu, Yana Ross za reżyserię spektaklu w Wilnie zdobyła tytuł reżysera sezonu. Spektakl w Sztokholmie w reżyserii Natalie Ringler dziennik "Dagens Nyheter" uznał za najbardziej znaczące szwedzkie przedstawienie w 2013 r
We wrześniu 2015 roku odbędzie się premiera „Naszej klasy" w reżyserii Oskarasa Koršunovasa w Teatrze Narodowym w Oslo.
Więcej na: http://www.labiennale.org/en/theatre.

a