środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
środa, 22 lipiec 2015 00:00

"Ślimakowe rytmy" w Kajetanach Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Ślimakowe rytmy" w Kajetanach Fot.: http://whc.ifps.org.pl / Alicja Micuła

Pomysłodawcą I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe rytmy" (Beats of Cochlea) jest prof. Henryk Skarżyński. Festiwal odbył się równolegle do Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Implanty słuchowe i muzyka", która miała miejsce 16 lipca br. w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. Zaproszeni wykładowcy, wiodący światowi naukowcy i klinicyści prowadzący pionierskie badania na tematy związane z zagadnieniami percepcji muzyki przez osoby korzystające z implantów, przedstawili szerszej publiczności aktualny stan wiedzy w tej dziedzinie.

Podczas konferencji naukowej poprzedzającej festiwal "Slimakowe rytmy" prof. Henryk Skarżyński z dumą powiedział,  że dziś już można cieszyć się z efektów rozpoczętego przed 25. laty programu leczenia głuchoty w Polsce.

- Uszkodzenie słuchu w wieku rozwojowym powoduje duże zaburzenia uniemożliwiające prawidłowy rozwój dziecka i jego kontakt ze światem zewnętrznym. Szybko przeprowadzona terapia i wykorzystanie nowoczesnych, różnych typów implantów słuchowych mogą pozwolić osobom z problemami ze słuchem na profesjonalne zajmowanie się muzyką i rozwój talentu wokalnego - przekonują eksperci z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. - Zarówno niesłyszący jak i niedosłyszący w różnym wieku mogą rozwijać również swój muzyczny talent dzięki coraz to nowocześniejszym urządzeniom.

Profesor Henryk Skarżyński w 1992 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej.
- 16 lipca 1992 roku było nas kilkoro. - wspominał - Było gorąco, tak jak dzisiaj. Ta operacja, to było dla nas wielkie wyzwanie. Nie byliśmy pewni niczego i pełni obaw, że nie podołamy. Konsekwentne działania doprowadziły do tego że to miejsce będzie słuzyło tym którzy mają wszczepiony implant. To determinowało nasza pracę. w 25. rocznicę rozpoczęcia tego programu Fundacja Człowiek Człowiekowi zaczęła realizować nasze plany wraz z przyjaciółmi "Po wsze czasy".

Nazwiska przyjaciół "Po wsze czasy" umieszczone są na złotych tabliczkach w holu budynku, zaraz po wejściu do Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Według WHO zaburzony słuch ma ok. 360 mln ludzi na świecie, ale wg statystyk Centrum w Kajetanach jest to co najmniej 1 mld osób. A demografia powoduje, że te problemy będą rosły. Profesor Skarżyński, autor 1581 pubklikacji naukowych i niezwykle skromny człowiek, z dumą powiedział, że przez te lata działalności Światowego Centrum Słuchu wszczepiono pacjentom 4500 implantów.

Profesor od lat apeluje o profilaktykę słuchu i wykonywanie badań przesiewowych (z powodzeniem prowadzonych m.in. w Warszawie). W wieku wczesnoszkolnym problemy ze słuchem ma już ok. 20 proc. dzieci. Wysokie decybele głośnej muzyki słuchanej często przez słuchawki włożone wprost do ucha spowodowały nagły wzrost liczby zaburzeń słuchu wśród młodych ludzi. Jeszcze w tym czasie można je skutecznie leczyć.

W Kajetanach odbywa się kilkanaście operacji dziennie, a dziennie przyjmowanych jest kilkaset osób - pacjentów wraz z rodzinami. Mają tu mozliwość skorzystania z restauracji, noclegu i relaksu na terenie Centrum, mogąc podziwiać ślimakowe ozdoby w zasadzie na terenie całego ośrodka. 15 lipca 2012 roku w kajetanach ustanowiony został rekord Guinessa - największa liczba osób z implantami ucha w jednym miejscu.

- Dzisiaj możemy przeprogramować procesor mowy, przy zachowaniu resztek słuchu i z zachowaniem struktur ucha wewnętrznego. Zachowanie resztek słuchu i dopełnienie go elektrycznie - przy minimalnej inwazyjności podczas operacji - daje szansę na słyszenie. Dla nas jest to rewolucja, a jednocześnie wyzwanie.

Pierwszą pacjentką z częściową głuchotą operowaną w Kajetanach 2 lipca 2002 roku była Katarzyna Tomaszewska - Kasia - jak ją nazywa prof. Skarzyński.

Organizując Festiwal, Profesor Henryk Skarżyński pragnie pomóc im w realizowaniu muzycznych marzeń i planów. Wybrani drogą eliminacji kandydaci razem z profesjonalistami wystąpili na scenie podczas Gali Festiwalu (16 lipca 2015) w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W ramach Festiwalu zorganizowano unikalny w świecie koncert z udziałem pacjentów, którzy po wszczepieniu implantu bez problemów komunikują się z innymi, mają doskonały słuch muzyczny, śpiewają, komponują, grają na najróżniejszych instrumentach, nagrywają płyty.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Implanty słuchowe i muzyka" oraz I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy" otworzyły obchody 20-lecia Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz 25-lecia Programu Leczenia Głuchoty w Polsce.

I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe rytmy" odbył się pod Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Ewy Kopacz oraz Ministra Zdrowia prof. Mariana Zembali.
Więcej na: http://festiwal.ifps.org.pl/, www.niepelnosprawni.pl, http://whc.ifps.org.pl.

a