niedziela, luty 05, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 25 czerwiec 2015 13:02

Odliczanie przed Światowymi Igrzyskami Olimpiad Specjalnych

Napisane przez mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Już tylko miesiąc pozostał do rozpoczęcia największego sportowego i humanitarnego wydarzenia 2015 roku. 25 lipca w Los Angeles rozpoczną się XIV Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

Tego dnia na jednym z największych stadionów świata, Los Angeles Memorial Coliseum, w obecności światowych przywódców, w tym prezydenta USA Baracka Obamy oraz około 60 tysięcy widzów, odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia Igrzysk. Weźmie w nich udział ponad 7 tysięcy sportowców ze 177 krajów świata. O medale Igrzysk rywalizować będzie 60 zawodników polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych.

Podczas wydarzenia na scenie pojawią się gwiazdy światowego formatu: m.in. Stevie Wonder, Nicole Scherzinger oraz Avril Lavigne, której piosenka „Fly" promuje Igrzyska. Organizatorzy zapowiadają także występy rockowej grupy O.A.R. oraz wokalisty Cody'ego Simpsona.

„Całe Stany Zjednoczone żyją już Igrzyskami Olimpiad Specjalnych. Amerykanie są niezwykle dumni, że to właśnie u nich odbywa się najważniejsze wydarzenie roku 2015 w sporcie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Na każdym kroku widać przygotowania dla gości i kibiców, których organizatorzy spodziewają się tutaj ponad pół miliona" – podkreśla Joanna Styczeń- Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Wszystkie uroczystości Olimpiad Specjalnych odbywają się według ceremoniału olimpijskiego. Ponad 9 tysięcy sportowców i trenerów z całego świata wejdzie na stadion w uroczystej paradzie.

Organizatorzy podkreślają, że będzie to największe spotkanie przedstawicieli różnych narodów, jakie kiedykolwiek miało miejsce w Los Angeles i przyćmi ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku, gdy na stadionie znaleźli się przedstawiciele 140 krajów świata. Podczas inauguracji zapalony zostanie Ogień Nadziei, który płonął będzie przez wszystkie dni zawodów.

Od 26 maja przez Stany Zjednoczone biegnie Sztafeta Strzegących Prawa, która niesie do Los Angeles pochodnię z ogniem z ateńskiego Akropolu. W sztafecie tradycyjnie uczestniczą przedstawiciele służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i przestrzeganie prawa: m.in. strażacy, policjanci i prawnicy, a także zawodnicy oraz wolontariusze Olimpiad Specjalnych. Podczas Ceremonii Otwarcia wszyscy biorący udział w Igrzyskach sportowcy wygłoszą przysięgę zawodnika Olimpiad Specjalnych: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku". Przysięga ta dobrze charakteryzuje motywację i determinację z jaką do Los Angeles przyjeżdżają również polscy reprezentanci.

„Zawodnicy Olimpiad Specjalnych nie tylko podczas zawodów i treningów, ale każdego dnia w codziennym życiu przełamują kolejne bariery i ograniczenia. Igrzyska to dla nich niezwykłe święto i uhonorowanie ich starań i wysiłków, ale także ogromna, i czasem jedyna w życiu szansa na poznanie zupełnie innego świata. Pamiętajmy, że podczas Igrzysk zawodnicy Olimpiad Specjalnych będą zdobywać medale dla Polski. Wierzę, że dzięki ich wysiłkowi Polacy zobaczą w osobach z niepełnosprawnością intelektualną ciekawych świata ludzi, z wieloma umiejętnościami i możliwościami. I to jest nasze przesłanie dla całego społeczeństwa - dla zawodników Olimpiad Specjalnych ważne są medale Igrzysk i sukcesy na stadionach całego globu, ale ważniejsze jest poczucie akceptacji tutaj – w naszym kraju", dodaje Joanna Styczeń-Lasocka.

Polscy kibice będą mogli na bieżąco śledzić postępy naszej reprezentacji na Igrzyskach. Dzięki patronom medialnym Olimpiad Specjalnych Polska – Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu, oraz sponsorowi polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych – Europejskiemu Centrum Odszkodowań S.A.

Olimpiady Specjalne są światowym ruchem sportowym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to 17,5 tysiąca zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 7,5 tysiąca wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

Sponsorem polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych jest Europejskie Centrum Odszkodowań S.A., największa w Europie Środkowo-Wschodniej firma odszkodowawcza.

a