piątek, grudzień 09, 2022
Follow Us
piątek, 12 czerwiec 2015 15:04

Jedyna w Polsce i w Europie pielgrzymka rzeczna Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jedyna w Polsce i w Europie pielgrzymka rzeczna http://pielgrzymkarzeczna.pl/

Pielgrzymka rzeczna - przeprawa łodziami Wisłą z Gassów do Płocka - z zawołaniem "Deus lo vult" - wyrusza na trasę 13 czerwca. Zakończenie w niedzielę 14 czerwca ok. godz. 20-21 przy kościele św. Zygmunta w Słomczynie. 56 pielgrzymów w różnym wieku płynąć będzie na sześciu dużych łodziach wiślanych. Pomysłodawcą pielgrzymki jest ks. Jacek Dzikowski.

Nieznana dotąd w Polsce ani w Europie pielgrzymka rzeczna - przeprawa łodziami Wisłą - z Gassów do Płocka - pojawiła się w 2013 roku. Jej patronem stał się św. Zygmunt, którego relikwie przewieziono wówczas z katedry w Płocku do kościoła w Słomczynie.

Pielgrzymka św. Zygmunta - jedyna w Polsce i w Europie pielgrzymka rzeczna - wiedzie Wisłą z Gassów do Płocka, gdzie w katedrze spoczywają relikwie burgundzkiego króla św. Zygmunta.

Od strony nawigacyjnej nad pielgrzymką czuwają przedstawiciele Fundacji Szerokie Wody – Grażyna Leśniak i Andrzej Stański. Specyfiką tej pielgrzymki jest peregrynacja na tradycyjnych łodziach wiślanych, takich jak: pychówki, baty i galary. Na każdej łodzi może płynąć jedenaście osób plus sternik. W niedzielę przed południem wszystkie łodzie łączą się w wielką tratwę, aby o godzinie 12 zmówić Anioł Pański.

Uczestnikiem Pielgrzymki Rzecznej św. Zygmunta może zostać każdy, kto ukończył siedem lat. Dzieci podróżują z opiekunami.

Z Gassów do Płocka płynie się wyjątkowo malowniczym i bogatym szlakiem, wśród bujnej nadwiślańskiej przyrody, mijając trzy tysiącletnie miasta: Czerwińsk, Wyszogród i docelowy Płock, pamiątki jagiellońskie, zasłużoną Twierdzę Modlin z fortyfikacjami z XVII wieku, zabytkowe kościoły i klasztory.

III Pielgrzymka Rzeczna św.Zygmunta z Gassów do Płocka - Wisłą na łodziach tradycyjnych:

Sobota 13 czerwca 2015
Gassy - godz. 09.00
Warszawa płyta desantu pomost 5111 - godz. 12.00
Łomianki - przeprawa promowa - godz. 14.00
Modlin spichlerz - godz. 16.00
Czerwńsk - godz. 19.00

Niedziela 14 czerwca 2015
Czerwńsk - godz. 08.00
Płocka MORKA - godz. 14.00
Msza w Katedrze - godz. 16.00

Więcej na: www.pielgrzymkarzeczna.pl.

a