piątek, grudzień 13, 2019
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 44.
poniedziałek, 01 czerwiec 2015 00:00

Ocieplenie Arktyki to... chłodne zimy w Europie Featured

Written by http://chronmyklimat.pl/
Rate this item
(0 votes)
Ocieplenie Arktyki to... chłodne zimy w Europie http://chronmyklimat.pl/

Temperatury w Arktyce rosną o 1,3°C na dekadę. Paradoksalnie, dla Europy Środkowej oznacza to chłodne zimy. Ten trend już odczuwamy na własnej skórze.

Arktyka ociepla się dwa razy szybciej niż reszta globu. Skomplikowane interakcje między oceanem, lodem morskim i atmosferą skutkują występowaniem tzw. dodatnich sprzężeń zwrotnych – mechanizmów potęgujących ocieplenie. Badacze nazywają to zjawisko „Amplifikacją Arktyczną" („Arctic Amplification").

Jak donoszą naukowcy z niemiecko-francuskiej stacji badawczej AWIPEV temperatury na Spitsbergenie rosną w średnim tempie 1,3°C na dekadę. W miesiącach zimowych (grudzień-luty) ten wzrost jest jeszcze większy, bo o 3,4°C na dziesięciolecie.

Drastycznie kurczy się zasięg letniej pokrywy lodowej Oceanu Arktycznego. Według modeli klimatycznych w połowie wieku wody Arktyki w porze letniej mogą całkowicie wolne od lodu.
Co to oznacza dla Europy?

Według niemieckiego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych wraz z ociepleniem Arktyki może wzrosnąć częstotliwość występowania chłodnych zim w Europie. To wynik zmian wzorców pogodowych oraz warunków w światowych oceanach. Dla przykładu, w Europie Środkowej zimy przełomu lat 2009/2010 i 2012/2013 należały do najchłodniejszych od lat 60' ubiegłego wieku.

AWIPEV to wspólny projekt niemieckiego Instytutu im. Alfreda Wegenera (AWI) oraz francuskiego Instytutu Polarnego im. Paula Émile'a Victora (IPEV).
Marta Śmigrowska. Źródło: Bundesministerium für Bildung und Foschung
Więcej na: http://chronmyklimat.pl/.