sobota, maj 18, 2024
Follow Us
czwartek, 14 maj 2015 11:57

Zdarzenie Artystyczne z Juliuszem Erazmem Bolkiem Wyróżniony

Napisane przez mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Twórcy wystawy A POSTERIORI Luiza Kwiatkowska i Juliusz Erazm Bolek prezentują kalendarz ścienny na 2015 rok Twórcy wystawy A POSTERIORI Luiza Kwiatkowska i Juliusz Erazm Bolek prezentują kalendarz ścienny na 2015 rok

W trakcie Nocy Muzeów w Galerii Andrzeja Strumiłły odbędzie się Zdarzenie Artystyczne Juliuszem Erazmem Bolkiem (m.in. laureat nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO), który w tym roku obchodzi 35 lecie pracy twórczej. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy A POSTERIORI, na którą składają się prace, opublikowane w kalendarzu ściennym, pod tym samym tytułem.

Centrum Sztuki Współczesnej – Galeria Andrzeja Strumiłły 30 zaprasza w trakcie Nocy Muzeów, w sobotę, 16 maja 2015 roku, o godz. 21.30 na Zdarzenie Artystyczne z Juliuszem Erazmem Bolkiem oraz otwarcie wystawy, której jest współautorem. „A posteriori" termin języka łacińskiego w wolnym tłumaczeniu na język polski to „mądry Polak po szkodzie". Ważne jest jednak aby korzystać z doświadczeń innych. Do takiego przekonania doszedł Juliusz Erazm Bolek i część swoich przemyśleń opublikował w kalendarzu ściennym „A posteriori". O stronę graficzną tego pomysłu zadbała Luiza Kwiatkowska. Teraz prace z tego kalendarza będzie można poznać na ekspozycji, która będzie udostępniana zwiedzającym od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-17.00, od 16 maja do 28 czerwca 2015 roku.

„Są sprawy, które są oczywiste z racji logiki." – Wyjaśnia ideę kalendarza „A posteriori", twórca Juliusz Erazm Bolek. – „Często nawet niezależnie od doświadczenia. To się przecież wyczuwa intuicyjnie! Najprościej przez dedukcję. Tak właśnie odkryto, między innymi, że Słońce kręci się wokół Ziemi. Nawet dzisiaj trudno pogodzić się z tym, że jest inaczej! Wiele spraw, o wiele trudniejszych do sprawdzenia, też przyjmuje się, że są innymi niż się wydają. We wszystkich nich, o zmianie zapatrywania, zadecydowało doświadczenie." – Zauważa Poeta. – „Nie wiadomo, czy lepiej wierzyć, czy też doświadczać, aby być pewnym co do rzeczywistej natury rzeczy? Zawsze jednak można zapoznać się z oceną spraw, a posteriori. Czy będą z tego korzyści? To się okaże. Jest to zależne od tego co zrobi się ze zdobytą wiedzą....." – Dodaje. Kalendarz ukazał się dzięki życzliwości drukarni fleksograficznej KDS. – Wielkie brawa i podziękowania! Jest to już 9 wspólny kalendarz artystyczny tej pary twórców.

Luiza Kwiatkowska zajmuje się formami wizualnymi. Absolwentka Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z tytułem doktora sztuki. Twórcze poszukiwania kontynuuje w takich dziedzinach jak grafika wydawnicza, ilustracja, plakat i fotografia. Dobrze czuje się także w formach malarsko-rysunkowych. Ponadto zajmuje się obrazem ruchomym, współpracując z warszawskimi zespołami muzycznymi „Komety" i „Administratorr", tworząc dla nich wideoklipy oraz oprawę graficzną wydawnictw płytowych. Jej prace publikowane są w prasie. Jest autorką wystaw indywidualnych „Flash", „Amor omnia", „Staccato", „Abracadabra", „AHA", „Arcanum", „Ups !!!", „Instant" i „Sekrety życia", które od 2007 roku współtworzy w oparciu o słowa Juliusza Erazma Bolka. Jej plakaty wystawiane były na Biennale Plakatu Polskiego Katowicach oraz na Międzynarodowym Bienalle Plakatu w Warszawie.

Juliusz Erazm Bolek laureat „Złotego Pióra" – nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Uprawia poezję miłosną, filozoficzną, refleksyjną, oraz satyryczną. Główne książki w jego dorobku: „Prywatne zagrożenie", „Skróty Szaleństwa", „Serce błyskawicy", „Ars poetica", „Sekrety życia. Kalendarz poetycki", „Staccato", „Sens-or", „Abracadabra" i album plakatów poetyckich „Och! Ziemio Ty Moja". Twórca nowych gatunków literackich m. in.: wiersza dialogowego i EFP – tzw. emaliowanych felietonów poetyckich. Wynalazca nowej, opatentowanej, formy książki „bodybook", która umożliwia zawieszenie książki na szyi. Znany z wielu niekonwencjonalnych sposób prezentowania poezji m in. naklejek, wierszy na serwetkach, pokazów typu dźwięk i światło, poezji na przystankach komunikacyjnych, wyświetlania poezji przy pomocy laserów. Ustanowił rekord Guinnessa na największą książkę poetycką. Redaktor naczelny Niezależnego Pisma Artystycznego „ENIGMA. Ludzie * Sztuka * Myśli". Jego twórczość została przetłumaczona na 30 języków świata.

KDS – drukarnia fleksograficzna istnieje od 1997 roku. Zajmuje się ona drukiem etykiet, naklejek, nalepek, kodów kreskowych, biletów (m. in. do kin, teatrów, na wydarzenia sportowe itd.), zaproszeń i szarf. Przedsiębiorstwo posiada bogate doświadczenie poligraficzne. Wyróżnia się na rynku wysoką dbałością o jakość druku i solidnością wykonania. KDS – drukarnia: naklejki, etykiety i bilety, tel.: +48 22 783-28-43, ul. krucza 6, 05-070 Sulejówek, www.kds.com.pl , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Zdarzenie Artystyczne z Juliuszem Erazmem Bolkiem
sobota, 16 maja 2015 roku, godz. 21.30
Centrum Sztuki Współczesnej – Galeria Andrzeja Strumiłły
(Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach), ul. Kościuszki 45, 16-400 Suwałki, tel/fax: 087 565 11 30, tel. 087 565 11 32, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , http://csw-as.org/ Ekspozycja udostępniana jest zwiedzającym od wtoku do niedzieli w godz. 9.00-17.00, od 16 maja do 28 czerwca 2015 roku.

a