poniedziałek, maj 23, 2022
Follow Us
poniedziałek, 11 maj 2015 12:12

Stanisław August - kolekcjoner. Prawdy i mity Wyróżniony

Napisane przez www.lazienki-krolewskie.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marcello BACCIARELLI, Portret Anny Dorothei von Medem Biron Marcello BACCIARELLI, Portret Anny Dorothei von Medem Biron www.lazienki-krolewskie.pl/Fot. A. Ring i L. Sandzewicz

Na kolejny wykład z cyklu Oświeceniowa republika władców w Łazienkach Królewskich zatytułowany: Stanisław August – kolekcjoner. Prawdy i mity o królewskiej galerii obrazów zapraszamy do Pałacu na Wyspie w środę 13 maja o godzinie 17. Wykład wygłoszą: Dorota Juszczak i Hanna Małachowicz. Wstęp na wykłady jest wolny.

Wykład będzie poświęcony galerii obrazów Stanisława Augusta – jednej z największych, najbardziej znaczących i najlepiej udokumentowanych kolekcji malarstwa istniejących w Polsce. Czy królewska galeria była wyjątkowa, a może przeciwnie – typowa? Jak wyglądała na tle kolekcji innych władców europejskich? Ile było w niej obrazów? Czy w galerii znajdowały się arcydzieła? Jakie były okoliczności powstania i rozproszenia kolekcji króla Stanisława Augusta? I co z niej dzisiaj zostało? Podczas najbliższego spotkania podejmiemy próbę odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących królewskiej galerii obrazów.

Cykl Oświeceniowa republika władców organizowany jest przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z prof. Andrzejem Pieńkosem z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej na: http://www.lazienki-krolewskie.pl; https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie.

a