poniedziałek, marzec 27, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 20 kwiecień 2015 10:52

Światowy Dzień Głosu na Uniwersytecie Muzycznym

Napisane przez Witold Kołodziej
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
prof. Henryk Skarżyński prof. Henryk Skarżyński

Ludzki głos, to we współczesnym społeczeństwie informacyjnym nadrzędny instrument komunikacji. 16 kwietnia z okazji Światowego Dnia Głosu, na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie odbyły się specjalne wykłady poświęcone roli głosu, a także diagnostyce i terapiom w przypadku zaburzeń głosu u profesjonalistów. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Henryk Skarżyński, kierownik Katedry Audiologii i Foniatrii UMFC, a także twórca Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować zaburzenia w emisji głosu i zmieniać jego brzmienie. Są nimi m.in. stres, siedzący tryb życia, przekrzykiwanie hałasu, który towarzyszy nam od rana do wieczora. Bardzo często mówimy, nie zastanawiając się nad tym, w jaki sposób głos wydobywa się z gardła. Tymczasem narząd głosotwórczy to wyjątkowo czuły instrument w ludzkim organizmie. Wiele osób, w szczególności profesjonalistów pracujących głosem, na co dzień wymaga terapii, która pomoże im w odpowiedni sposób zadbać o głos, a następnie korzystać z niego we właściwy sposób.

- Obecnie mamy dostęp do wielu terapii, które przywracają właściwe napięcie w obrębie traktu głosowego. Bardzo ważne jest jednak uświadomienie tego pacjentowi, a także zbudowanie z nim porozumienia i zaufania. O wynikach terapii decyduje jeszcze jeden ważny element – kontrola słuchowa. Bez tych wszystkich czynników terapia nie będzie skuteczna – mówi prof. Henryk Skarżyński.

Podczas Światowego Dnia Głosu poruszone zostały również tematy związane z rolą głosu we współczesnym społeczeństwie informacyjnym, z metodami diagnostycznymi w przypadku zaburzeń głosu u profesjonalistów, a także z czynnikami wpływającymi na nasze problemy z głosem i mową.

- Jeśli jesteśmy zabiegani, zestresowani, godzinami siedzimy przy komputerze, nie zawsze przyjmując odpowiednią postawę, możemy mieć nawyki, które w niekorzystny sposób wpływają na procesy tworzenia głosu – tłumaczy dr hab. Agata Szkiełkowska.

a